Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Selfie z książką w tle”  oraz „Kolaż z selfie z książką w tle”. Prace konkursowe należy przesłać w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 19.02.2021 r. Regulamin konkursu dostępny jest w e-dzienniku. Dla zwycięzców obu kategorii przewidziane są nagrody.

KOLAŻ

Jedną z popularnych technik artystycznych jest kolaż. Główną zasadą tej techniki jest łączenie ze sobą różnych materiałów tak, by stworzyć ciekawą kompozycję. Kolaż można wykonać z gazet, tkanin, fotografii. Wszystko naklejane jest na płótno lub papier. Obraz uzupełniany jest tradycyjnymi technikami, czyli malowany farbą olejną lub farbą akrylową. Obecnie kolaż znalazł zastosowanie także w fotografii. Przy użyciu programów komputerowych można stworzyć niecodzienną wersję zdjęcia, łącząc ze sobą kilkanaście fotografii.

Kolaż znany był już w starożytnych Chinach. Pierwsze dzieła tego typu powstały około 200 r. p.n.e. Sam termin „kolaż” wywodzi się z francuskiego słowa „coller”, oznaczającego klej. Dlatego często spotykany jest również zapis właśnie z języka francuskiego – collage. Do powszechnego użycia został wprowadzony przez Georgesa Braque’a oraz Pabla Picassa. Jednym z najbardziej znanych dzieł w formie kolażu jest obraz Pabla Picassa, ukończony w 1911 – „Martwa natura z plecionym krzesłem”. Kolaże tworzyli także Majid Farahani oraz Duman Morais. Cały czas jest jednym z chętniej wykorzystywanych przez artystów metod wyrażania się w sztuce, także nowoczesnej. Kolaże wykonywali: futuryści, surrealiści, dadaiści, konstruktywiści.

Pablo Picasso, Martwa natura z plecionym krzesłem, 1911 r.

Kolaż jest odpowiednią formą zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w sztuce. Pozwala na wykreowanie unikatowego dzieła, charakteryzującego w pełni danego artystę. Kolaż może być spokojny i harmonijny oraz dynamiczny i chaotyczny. Wszystko zależy do koncepcji autora. Połączenie kilku faktur daje ciekawe rezultaty w postaci niejednorodnej struktury. Kolaż jako technika może występować w każdym nurcie artystycznym, umożliwiając stworzenie specyficznego obrazu.

Pierwsze w historii SELFIE

Słowo „selfie” pierwszy raz użył australijski internauta w roku 2002 podczas dyskusji na forum internetowym. Od tamtego czasu „selfie” zrobiło oszałamiającą karierę. Dzisiaj większość nastolatek uznaje dzień bez fotki wrzuconej do Internetu na własny profil w mediach społecznościowych za stracony. Jednak ten rodzaj fotografii to nic innego, jak zwykły autoportret, który w fotografii pojawił się ponad dwa wieki temu.

Pierwszy autoportret

Eksperci od historii fotografii uznają, że pierwszy autoportret wykonał amerykański chemik Robert Cornelius w roku 1839 w Filadelfii. Fotografia została wykonana techniką dagerotypii. Obraz powstawał na metalowej płycie. Nie było możliwości jej powielenia. Ówczesny materiał światłoczuły w porównaniu z dzisiejszymi aparatami wymagał bardzo długich czasów naświetlania. Cornelius zdążył zdjąć pokrywę obiektywu, usiąść na minutę na krześle w bezruchu, po czym przysłonił obiektyw, kończąc ekspozycję. Twórca pierwszego autoportretu na odwrocie swojego dzieła napisał „Pierwszy światłowy obraz w dziejach”. Nie było to prawdą, ponieważ pierwsza fotografia wykonana tą metodą powstała w roku 1826. Nawet gdyby autor miał na myśli powstanie pierwszego wizerunku człowieka, to się pomylił.

Pierwszy wizerunek człowieka

Rok szybciej Louis Daguerre fotografował paryską ulicę. Naświetlanie trwało kilka minut dlatego, choć ulica tętniła życiem, przechodnie i powozy nie zostały zarejestrowane. Wyjątkiem są dwie osoby w lewym dolnym rogu, które stały nieruchomo. Przypatrzcie się i spróbujcie zgadnąć, co robią, dlaczego stoją w jednym miejscu przez dłuższy czas? Ten zawód już odszedł w niepamięć. Jedna osoba to pucybut, a druga to jego klient. W ten sposób anonimowy pucybut przeszedł do historii. Życie potrafi jednak zaskakiwać.

Autoportret na dachu

Jeśli jacyś specjaliści od selfie chcą się upierać, że nie jest to tylko zwykły autoportret, to szybko donoszę, że pierwsze pełnokrwiste selfie powstało w roku 1920 na dachu wieżowca w Nowym Jorku. Grupa fotografów ze studia the Byron Company zrobiło sobie taki autoportret. Inna fotografia wykonana z boku pokazuje dokładnie, jak do tego doszło. Biorąc pod uwagę fakt, że ówczesne aparaty fotograficzne nie należały do małych, to nie było to zadane proste. Aparat trzymały dwie osoby.

Autoportret w lustrze

Chcecie drążyć temat dalej i spytacie, co z autoportretem lustrze? Przecież dla wielu selfiarzy to istota tego sportu. Na początku XX wieku fotografię upowszechniła firma Kodak za sprawą przenośnych aparatów Kodak Brownie. Na pomysł z lustrem wpadła Anastazja Romanowa córka ostatniego cara Rosji. Piętnastoletnia pannica robiła sobie takie fotki i posyłała do swojego cichego wielbiciela. Biedny ojciec o niczym nie wiedział. W tamtych fotkach nie ma nic gorszącego. Oczywiście w przeciwieństwie do tych robionych przez współczesne nastolatki.

Anastazja zaczęła się fotografować przed lustrem od około 1916 roku, więc wyprzedziła panów z Nowego Jorku. Ocenę, którą fotkę uznać za pierwsze prawdziwe selfie pozostawiamy wam. Dzisiaj każdego dnia powstają miliony takich zdjęć. Nieroztropnie wrzucone do Internetu mogą narobić kłopotów, ale selfie potrafi być także zabójcze. Szacuje się, że w każdym roku na całym świecie ginie około 300 osób podczas wykonywania klasycznego selfie. Ludzie są tak zaaferowani tą czynnością, że zapominają o środkach bezpieczeństwa: spadają w przepaść, giną pożarci przez niebezpieczne zwierzęta, wpadają pod koła rozpędzonych maszyn.

Uważajcie na siebie podczas robienia selfie!

Na podstawie: https://www.grafywpodrozy.pl/pierwsze-w-historii-selfie/