Dobiegła końca wizyta krajów partnerskich uczestniczących w projekcie, czyli Turcji, Rumunii, Czech i Włoch. Od 15 do 19 maja gościliśmy 32 osoby w tym uczniów i nauczycieli. Program wizyty był bardzo bogaty i urozmaicony, co zostało docenione przez naszych projektowych partnerów, którzy mimo niezbyt korzystnych warunków pogodowych byli pod wrażeniem polskiej gościnności, sposobu bycia, urokliwych zakątków, infrastruktury i bardzo dobrej organizacji.

Oto kilka wspomnień z tego wspaniałego tygodnia. W poniedziałek odbyło się uroczyste powitanie gości przez Urszulę Jabłońską – dyrektora szkoły i Grzegorza Libronta - przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Zaprezentowany został tradycyjny polski taniec – polonez, a także utwory muzyczne w wykonaniu zespołu Kreatywni, które popularyzują lokalne zakątki i ich walory turystyczne oraz kulturę. Nastąpiła także prezentacja wszystkich uczestników projektu oraz rozdano symboliczne upominki. Po tej uroczystości wszyscy uczestniczyli w pokazie barmańskim, mieli okazję także samodzielnie wykonać koktajle owocowe. Nasyceni rozmaitymi specjałami wyruszyli zwiedzać Bobową. W rolę przewodników turystycznych wcielili się uczniowie naszej szkoły, którzy w języku angielskim opowiedzieli historię Dworku Długoszowskich, Kościoła Wszystkich Świętych, Kościoła Świętej Zofii, Synagogi, koronkarstwa. Wycieczkę zwieńczył obiad i degustacja tradycyjnych lodów.

Wtorek rozpoczął się od pracy projektowej w szkole. Uczniowie pracowali nad filmem podsumowujących wszystkie dotychczasowe mobilności oraz nad prezentacją o krajach partnerskich i bezpieczeństwem w sieci, co jest motywem przewodnim projektu. W tym czasie nauczyciele uczestniczyli w lekcji geografii w języku angielskim oraz lekcji matematyki. Po południu udali się na wycieczkę do Parku Zdrojowego oraz Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach.

Środa to całodniowa wycieczka do Krakowa i zwiedzanie Starego Miasta. W czwartek znów szkoła zapełniła się gwarem wielojęzycznej gromady. Był to dzień prezentowania wykonanych filmów i innych materiałów, oraz warsztatów w Gospodarstwie Pasiecznym - Sądecki Bartnik w Stróżach. Wieczorem odbyła się uroczysta gala wręczenia certyfikatów wszystkim uczestnikom projektu połączona z kolacją oraz dyskoteką. Młodzież miała okazję poznać się lepiej w „uniwersalnym języku” jakim jest taniec. Ostatni dzień spędzony był w Krynicy, gdzie wyruszyliśmy na Górę Parkową oraz posmakowaliśmy wód mineralnych w Pijalni Głównej.

Przykro rozstawać się, bo Polska to już ostatni przystanek tego projektu, ale pozostają wspomnienia, przyjaźnie, pamięć o dziesiątkach rozmów, które dają wiedzę, jakiej nie ma w przewodnikach turystycznych. Co dał nam projekt? Masę okazji do poznania nowych ludzi i miejsc, otwarcie na inną kulturę i oczywisty wniosek, że można się pięknie różnić i szanować jednocześnie. Dał szansę uczniom i nauczycielom sprawdzić swe językowe umiejętności i pokonać bariery w komunikacji. Odwiódł nas od technologii, a zbliżył do ludzi, bo okazji do spotkań i rozmów nie brakowało. Pokazał, jak mądrze korzystać z narzędzi, które oferuje nam współczesny świat. Otworzył oczy na współczesne podejście do edukacji, która nie tylko możliwa jest w klasie, ale także w podróżowaniu i obcowaniu z drugim człowiekiem.

Podziękowania dla pani Agnieszki Gołyźniak, koordynatorki projektu za poświęcony czas i serce, które włożyła w realizację tego projektu. Dla Dyrekcji wyrazy wdzięczności za wszelką pomoc, a także nauczycieli i uczniów, którzy chętnie angażowali się w różnorodne działania.