Drukuj

27 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły (kl.3 i 4T) wraz z opiekunem uczestniczyli w konferencji, która odbyła się w auli Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach. Było to pierwsze spotkanie z cyklu dyskusji panelowych w ramach projektu ,,Zemsta za niepodległość. Ziemianie-ofiary dwóch agresorów”.

Jest to nowy projekt edukacyjny IPN, współorganizowany z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim Oddział Kraków, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Na tę inicjatywę składa się cykl wykładów, warsztatów oraz konkurs poświęcony ziemianom, którzy stanęli do walki o wolną Polskę i w jej obronie. Konsekwencją tego wyboru było umieszczenie ich na listach ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich.

Zadaniem Uczestników projektu, do którego przystąpiła również nasza szkoła jest odkrywanie nieznanych faktów i osób-ziemian, ofiar III Rzeszy i Związku Sowieckiego. W wykładzie poświęconemu tej tematyce udział wzięli prof. dr hab. Marian Wolski z Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Kraków, dr Marcin Chorązki z IPN oraz Katarzyna Łysiak (IPN), która prowadziła spotkanie i zadawała pytania historykom.

W trakcie dyskusji panowie wykładowcy poruszali różne aspekty niemieckiej i sowieckiej polityki wobec polskich elit społecznych ukazując przyczyny i skutki wymordowania ponad 65 tys. polskiej inteligencji. Eksterminacja tej ludności prowadzona była w ramach akcji Tannenberg, AB, a także operacji katyńskiej. Na zakończenie konferencji prelegenci odpowiadali na zadawane przez uczestników pytania. Było to niezwykle interesujące spotkanie, które znacznie poszerzyło zakres naszej wiedzy w tym temacie.