Drukuj

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto patriotyczne związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r. Jest to dzień szczególny, przypominający nam nie tylko radość z odzyskanej wolności, ale też tę powszechną prawdę, że wolność nie jest czymś trwałym, danym raz na zawsze. Z okazji tego święta w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca w tym roku 103 rocznicę tego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego, tym samym włączyliśmy się kolejny raz do ogólnopolskiej akcji: ,,Szkoła do hymnu!”. Mottem akademii były słowa naszego świętego papieża, Jana Pawła II: „Wolność nie polega na robieniu tego, co chcemy, ale na posiadaniu prawa do robienia tego, co powinniśmy”.

Podniosły charakter tego listopadowego święta podkreślały odświętne stroje oraz patriotyczna dekoracja, która koncentrowała się na postaciach najwybitniejszych twórców polskiej niepodległości roku 1918. Ojcom polskiej niepodległości zadedykowany był również szkolny konkurs patriotyczny. Każda klasa miała przygotować prezentację przybliżające uczniom życiorysy i dokonania Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego.

Na zakończenie akademii pani dyrektor ogłosiła wyniki jury konkursowego, wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom. Niespodzianką była obecność podczas akademii dwóch znamienitych gości, samego komendanta Józefa Piłsudskiego oraz jego adiutanta, związanego rodzinnie z Bobową, Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. W trakcie przedstawienia marszałek wystąpił z patriotyczną odezwą do młodzieży szkolnej oraz osobiście pogratulował przedstawicielom klas, które przygotowały najlepsze prezentacje.

Akademia była dla uczniów nie tylko lekcją historii i patriotyzmu, ale też okazją do wysłuchania ważnych dla każdego Polaka pieśni patriotycznych. Mamy nadzieję, że uroczystość znacznie przyczyniła się do tego, że każdy z jej uczestników świadomie i godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości.