Drukuj

Uczniowie naszej szkoły w okresie przedświątecznym postanowili kontynuować piękną staropolską tradycję i 17 grudnia barwny korowód kolędników wyruszył, aby dzielić się radością Bożego Narodzenia.

Polska tradycja związana z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest bardzo bogata i barwna. Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych jest kolędowanie. Niegdyś kolędnicy byli bardzo mocno wyczekiwani przez gospodarzy, gdyż ich przyjście gwarantować miało zdrowie, urodzaj i pomyślność, a pominiecie domu uważano za złą wróżbę. Wchodząc do domu, kolędnicy pozdrawiali gospodarzy, wygłaszali lub wyśpiewywali powinszowania świąteczne i noworoczne oraz prosili o datek pieniężny lub smakołyk.

Uczniowie zaprezentowali wesołe widowisko, angażując zgromadzonych w klasach uczniów do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Wśród przebierańców nie zabrakło trzech króli, aniołków, pastuszków no i oczywiście turonia, który absorbował najwięcej uwagi i wzbudzał ogólną wesołość wśród widzów. Występy połączone były ze świątecznych życzeniami i symbolicznymi upominków dla wszystkich pracowników szkoły. Wszystkie spotkania klasowe z kolędnikami przebiegały w serdecznej atmosferze, której podniosłość podkreślał fakt, że w tym czasie odbywały się wigilie klasowe. W świątecznie udekorowanych salach, przy potrawach wigilijnych, w obecności wychowawców wszyscy poczuli ,,powiew” zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W trakcie szkolnego kolędowania ogłoszone zostały wyniki Szkolnego Konkursu Bożonarodzeniowego na Świąteczny Wystrój Sali Lekcyjnej i Najpiękniejszą Ozdobę Choinkową. Zwycięzcą konkursu została klasa 4bT, drugie miejsce zajęła kl. 4aT, a trzecie 1a LO. Jury konkursowe przyznało również dwa wyróżnienia dla klas 3aT5 i kl. 3aT4. Wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów miało miejsce w holu głównym szkoły na tle choinki ubranej w ozdoby wykonane przez zespoły klasowe w ramach konkursu. Nagrody ufundowane przez SU i Radę Rodziców wręczyła przedstawicielom klas pani Dyrektor w obecności przewodniczącej SU i wychowawców klas.

Gratulujemy zwycięskim i wyróżnionym klasom, wszystkim zespołom klasowym dziękujemy za udział w konkursie i bardzo duże zaangażowanie.