Od dwudziestu lat w całej Polsce i we wszystkich środowiskach polonijnych w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową obchodzony jest DZIEŃ PAPIESKI. W każdym roku ma on swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. W bieżącym roku tym hasłem są słowa: Totus Tuus (Cały Twój). Słowa te wybrał sobie ks. Karol Wojtyła na swoje biskupie hasło.

Towarzyszyło mu ono aż do powrotu do domu Ojca. Zaczerpnął je z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, które czytał jako dwudziestoletni młodzieniec, w czasie okupacji, pracując w kamieniołomach. Słowa Totus Tuus – Cały Twój (Maryjo) są związane z dojrzałym życiem Papieża i wyrażają Jego postawę wobec Boga i Maryi, a w konsekwencji do człowieka i całego świata. Życie św. Jana Pawła II było coraz pełniejszą realizacją zawierzenia Bogu przez Maryję. Każdego roku obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne i artystyczne.

Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.

Osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka, mają szansę zdobyć najważniejszą nagrodę Kościoła katolickiego w Polsce – Nagrodę TOTUS TUUS. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyznaje nagrody TOTUS TUUS od 2000 r. Zdobywcami tzw. katolickich nobli są ludzie, którzy oddali się służbie dobru, pięknu i prawdzie, wyciągający pomocną dłoń osobom odsuniętymi na margines społeczny czy też dzielący się ze swoimi czytelnikami, słuchaczami lub widzami słowami św. Jana Pawła II. Inni zaś pielęgnują i promują wartości chrześcijańskie, rdzeń naszej kultury i tożsamości narodowej. Niewiele nagród łączy w sobie tyle pracy, doświadczeń i wyrzeczeń poniesionych w imię miłości Boga i bliźniego. Dlatego też, tworząc statuetkę Nagrody TOTUS TUUS, Wincenty Kućma nadał jej postać anioła.

W tym roku owego takiego „Katolickiego Nobla” w kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzone zostały siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. Niedługo przed Wielkanocą wirusem zaraziło się 49 osób w DPS w Bochni, wśród nich 16 pracowników, wobec czego Dom w niedużym odstępie czasu utracił personel. W Wielki Piątek osiem Sióstr Dominikanek z Domów Zakonnych w Krakowie, Białej Niżnej i Króżlowej ofiarowało swą pomoc odpowiadając na potrzeby bocheńskiego DPS-u, zaś w Wielką Sobotę inicjatywę taką podjął również ks. Piotr Dydo-Rożniecki – misjonarz z Kazachstanu, z diecezji tarnowskiej. Pomoc okazana chorym wiążąca się z narażeniem własnego zdrowia i życia odwzorowuje postawę „miłości bliźniego”, która realizuje „wyobraźnię miłości” wg św. Jana Pawła II.