mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2017-2019
ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, 183530220, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu
Iluzję trójwymiarowości na dwuwymiarowym ekranie monitora (papierze) można tworzyć między innymi za pomocą obrysu, konturu, perspektywy, głębi lub cienia.
Seria koncentrycznych linii (na zewnątrz lub do wewnątrz) – kolory wypełnienia, ilość i grubość linii oraz inne efekty zmieniamy narzędziem interaktywnym (kwadracik i suwak) lub za pomocą paska z właściwościami.
Możemy oczywiście utworzyć samodzielnie wstawiając pod obiekt jego szarą kopię, ale interaktywne narzędzie pozwala na zdecydowanie więcej, zwłaszcza po wykorzystaniu gotowych wzorców.
Stopniowe przejście jednego obiektu w drugi połączone ze zmianą kształtu i koloru.
Wypychanie narożników, strzępienie krawędzi, wirowanie wokół środka… sprawia, że z prostego kwadratowego obiektu możemy otrzymać dowolnie zniekształcony
Otrzymujemy ją przez rzutowanie tak by powstała iluzja trzech wymiarów. Dodatkowo możemy tworzyć fazy (ścięcia) na krawędziach, a także tworzyć wrażenie oświetlania obiektu.
Złożony obiekt można zniekształcać całościowo za pomocą krzywych Beziera, podobnie jak poszczególne segmenty. Po wybraniu obwiedni, obiekt zostanie otoczony prostokątną ramką z węzłami i segmentami, które będą jednak modyfikować cały obiekt.
Obiekty leżące pod nim stają się widoczne. Przeźroczystość może być jednolita, tonalna lub wypełniona teksturą, podobnie jak miało to miejsce z wypełnieniami.