mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2017-2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, 183530220, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 05 

COREL DRAW - Efekty trójwymiarowe

  1. Obrys
  2. Obrys
  3. Cień
  4. Metamorfoza
  5. Zniekształcenie
  6. Głębia
  7. Obwiednia
  8. Przeźroczystość
  9. Ćwiczenia
  10.  

 


Iluzję trójwymiarowości na dwuwymiarowym ekranie monitora (papierze) można tworzyć między innymi za pomocą obrysu, konturu, perspektywy, głębi lub cienia.

Obrys

Seria koncentrycznych linii (na zewnątrz lub do wewnątrz) – kolory wypełnienia, ilość i grubość linii oraz inne efekty zmieniamy narzędziem interaktywnym (kwadracik i suwak) lub za pomocą paska z właściwościami.


Cień

Możemy oczywiście utworzyć samodzielnie wstawiając pod obiekt jego szarą kopię, ale interaktywne narzędzie pozwala na zdecydowanie więcej, zwłaszcza po wykorzystaniu gotowych wzorców.


Metamorfoza

Stopniowe przejście jednego obiektu w drugi połączone ze zmianą kształtu i koloru.


Zniekształcenie

Wypychanie narożników, strzępienie krawędzi, wirowanie wokół środka… sprawia, że z prostego kwadratowego obiektu możemy otrzymać dowolnie zniekształcony


Głębia

Otrzymujemy ją przez rzutowanie tak by powstała iluzja trzech wymiarów. Dodatkowo możemy tworzyć fazy (ścięcia) na krawędziach, a także tworzyć wrażenie oświetlania obiektu.


Obwiednia

Złożony obiekt można zniekształcać całościowo za pomocą krzywych Beziera, podobnie jak poszczególne segmenty. Po wybraniu obwiedni, obiekt zostanie otoczony prostokątną ramką z węzłami i segmentami, które będą jednak modyfikować cały obiekt.


Przeźroczystość

Obiekty leżące pod nim stają się widoczne. Przeźroczystość może być jednolita, tonalna lub wypełniona teksturą, podobnie jak miało to miejsce z wypełnieniami.


Ćwiczenia

https://youtu.be/J6LkytQ9cso

https://youtu.be/BgqKSo9avAA

https://youtu.be/0lyC84Lc4a4

https://youtu.be/UfpAKoA0zbE