mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2017-2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, 183530220, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 07 

COREL DRAW - Siatka. Prowadnice. Rysunek techniczny

  1. Rysunek techniczny
  2. Rzuty aksonometryczne
  3. Rzutowanie prostokątne
  4. Przekroje i kreskowanie
  5. Ćwiczenia

 


Rysunek techniczny
Rysunek techniczny jest podstawowym sposobem przekazywania informacji w technice. W szczególności wskazuje jak ma wyglądać przedmiot po jego wykonaniu, w oparciu o jednakowy na całym świecie zbiór zasad. Do tworzenia rysunków technicznych stosuje się programy serii CAD, a wśród nich najbardziej znany AutoCAD.

O czym należy pamiętać w rysunku technicznym. Stosuje się dwie grubości linii: linia gruba – krawędzie zarysu przedmiotów, linia cienka – wszystkie linie pomocnicze, kreskowanie i wymiarowanie. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się tzw. rzutowanie prostokątne – przedmiot pokazany jest z kilku stron, na płaszczyznach prostopadłych do siebie. Aby rysunek był podstawą wykonania jakiegoś przedmiotu potrzebne jest wymiarowanie, czyli dokładne określenie jego wielkości. Jeśli nie możemy pokazać wnętrza jakiegoś przedmiotu stosujemy przekroje, czyli wyobrażenie sobie rzutu na płaszczyznę przekrojonego przedmiotu.

Również Corel nadaje się do sporządzania niezbyt skomplikowanych rysunków technicznych. Bardzo pomocne są: siatka i prowadnice.


Rzuty aksonometryczne

Przestrzenny obiekt odwzorowujemy na płaskiej kartce papieru stosując układ trzech osi, by w ten sposób odwzorować jego trzy podstawowe wymiary: wysokość, szerokość i głębokość. Krawędzie przedmiotu równoległe do osi Y - wysokości i X - szerokości rysujemy w rzeczywistych wymiarach. Natomiast krawędzie równoległe do osi Z - głębokości skracamy o połowę i rysujemy je nachylone pod kątem 45° do pozostałych osi.

Siatka - https://youtu.be/XRxpNS_IU2I

Prowadnice - hhttps://youtu.be/OCL-yFuo5iM


Rzutowanie prostokątne

Rzutowanie prostokątne, to wierne odwzorowanie przedmiotu na płaszczyźnie za pomocą rzutów będących figurami płaskimi. Rzut prostokątny pokazuje rysunek z kilku stron (boków), wzajemnie do siebie prostopadłych - tzn. „to co widać” z odpowiedniej strony. Jeśli mamy do czynienia z płaskimi konstrukcjami, wystarczy jeden rzut (z góry).

https://youtu.be/dPzSSc1oKok

https://youtu.be/_CSCndYMgzs


Przekroje i kreskowanie

Przekrój powstaje przez przecięcie przedmiotu wyobrażalną płaszczyzną (płaszczyzną przekroju) i odrzucenie tej części przekroju, która znajduje się przed płaszczyzną. Części, które zostały przekrojone oznacza się na przekroju poprzez kreskowanie linią cienką, ciągłą, pochyloną pod kątem 45°. Przekroje stosuje się z reguły wtedy, gdy nie ma możliwości pokazania budowy wewnętrznej przedmiotu w żadnym z rzutów prostokątnych.

https://youtu.be/IK3AuOQ1tfA

https://youtu.be/QoepXz9YuNQ

https://youtu.be/qmhHxpWDT08


Ćwiczenia

Wymiary dobierz samodzielnie rysując wcześniej schemat na kratkowanej kartce papieru. Skorzystaj z siatki lub prowadnic.

Wstaw w Corelu prowadnice i poprowadź pomiędzy punktami przecięcia odcinki. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie wyznaczyć punkty przecięcia – będzie to miało istotne znaczenie podczas wymiarowania.

Kreskowanie najłatwiej wykonać przygotowując 1) zamknięty obrys przedmiotu, 2) zgrupowany zestaw ukośnych kresek i 3) scalenie, choć proste kreskowania można wykonać pojedynczymi kreskami.