mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2013-2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 01 

CAD - Aksonometria

  1. Ćwiczenie 1 - Rysowanie odcinków
  2. Ćwiczenie 2 - Warstwy
  3. Ćwiczenie 1 - Przycinanie
  4. Zadania

 


Do przedstawienia kształtów przedmiotów w rysunku technicznym służą rzuty aksonometryczne, a wśród nich (najłatwiejsze do narysowania) rzuty ukośne (tzw. dimetria ukośna). Przestrzenny obiekt odwzorowujemy na płaskiej kartce papieru stosując układ trzech osi, by w ten sposób odwzorować jego trzy podstawowe wymiary: wysokość, szerokość i głębokość. Krawędzie przedmiotu równoległe do osi Y - wysokości i X - szerokości rysujemy w rzeczywistych wymiarach. Natomiast krawędzie równoległe do osi Z - głębokości skracamy o połowę i rysujemy je nachylone pod kątem 45° do pozostałych osi.


Ćwiczenie 1 - ODCINKI

Narysuj w rzucie ukośnym rysunek pokazany na schematycznym rysunku.

Czynności przygotowawcze

Staraj się tak rozplanować położenie punktów narożnych, aby znajdowały się zawsze na przecięciach kratek. Linie ukośne, oddające głębokość, najłatwiej wyznaczać, wyliczając ilość kratek: w pionie i w poziomie.

Rysowanie za pomocą linii poleceń

Istnieją dwa sposoby rysowania: wprowadzamy współrzędne początku i końca odcinka lub podajemy współrzędne tylko końca następnego odcinka. Ten drugi sposób jest wygodniejszy.

Narysowana została ściana przednia. Możemy kontynuować rysowanie kreśląc jeszcze raz odcinek od punktu końcowego (0, 0) do punktu (0, 35) i dalej lub też zakończyć łamaną wciskając dodatkowo klawisz ENTER, po czym kontynuować rysowanie nowej łamanej np., od punktu (0,35).

Pogrubione współrzędne wskazują miejsca, w których rysowano odcinek jeszcze raz w tym samym miejscu. Po wciśnięciu dwa razy klawisza ESC wracamy do trybu standardowego (biała strzałka). Jeżeli wpisujesz współrzędne z klawiatury - sprawdź, czy „mruga” kursor w linii poleceń (lub wciśnij CTRL+M)

 

Skalowanie i przesuwanie rysunku

Podczas wpisywania współrzędnych nie korzystaj z myszki, która „próbuje” rysować sama. Za pomocą myszki możesz powiększać rysunek - kółko myszki lub go przesuwać rysunek SHIFT + kółko myszki lub CTRL + kółko myszki. Możesz też posługiwać się przyciskami na pasku narzędziowym.

Zmiana atrybutów linii

Usuwanie linii

  1. wycofać ostatnie polecenie przyciskiem COFNIJ lub wcisnąć klawisz ESC

  2. zakończyć rysowanie wciskając 2 razy przycisk ESC lub wybierając wskaźnik wyboru (strzałka)

  3. zaznaczyć myszką odcinek i nacisnąć klawisz DELETE


Ćwiczenie 2 - Warstwy - Punkty - Odcinki

Narysuj w rzucie ukośnym rysunek z poprzedniego ćwiczenia. Wykorzystujemy warstwy, wyznaczamy charakterystyczne punkty i kreślimy odcinki myszką.

Tworzenie warstwy

Rysowanie punktów

Po utworzeniu wszystkich punktów możemy je zabezpieczyć przed usunięciem - znaczek kłódki przy nazwie warstwy

Rysowanie odcinków

Aby zakończyć rysowanie łamanej i rozpocząć kolejną naciśnij prawy przycisk myszy lub klawisz ESC


Ćwiczenie 3 - Okręgi i łuki

Narysuj w rzucie ukośnym rysunek pokazany na schematycznym rysunku. Poniżej pokazano schematycznie wykonany rysunek i zaznaczono charakterystyczne punkty

Rysujemy cztery okręgi

Rysujemy odcinki

Dowolnym sposobem, jak na poprzednich ćwiczeniach

Rysujemy odcinek styczny do dwóch okręgów

Ponieważ nie możemy w łatwy sposób wyznaczyć położenia punktów, które utworzą odcinek styczny, dlatego posłużymy się odpowiednim narzędziem, których w programach CAD istnieje wiele - ułatwiają one rysowanie stycznych lub przecinających się obiektów.

Podział krzywej i usuwanie zbędnych fragmentów

Usuwanie przez przycinanie e


ZADANIA