mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2013-2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 03 

CAD - Konstrukcje geometryczne

  1. Wstęp
  2. Ćwiczenie 1
  3. Ćwiczenie 2
  4. Ćwiczenie 3
  5. Zadania

Wstęp
W czasach przed komputerowych, gdy rysunek techniczny polegał na rysowaniu na papierze z użyciem podstawowych przyrządów (ołówek, gumka, ekierka, linijka, cyrkiel), wykreślenie różnorodnych konstrukcji geometrycznych stanowiło czasami nie lada problem. Okrąg o zadanym promieniu styczny do dwóch innych, siedmiokąt foremny, obrót figury o zadany kąt, lustrzane odbicie, czy też banalne: proste równoległe, podział odcinka na połowy, dwusieczna kąta, środek okręgu itp. Wyobraźmy sobie na przykład, że projektujemy uszczelkę pomiędzy elementami konstrukcji współczesnego samochodu przedstawioną na poniższym obrazku.

Wraz z nadejściem programów typu CAD, wszelkie tego typu zadania konstrukcyjne przejęły odpowiednie narzędzia zawarte w tych programach.


Ćwiczenie 1 - przycinanie, zaokrąglanie, obracanie

Narysuj część pokazaną na rysunku Sposobów rysowania jest tyle, ilu rysujących. Zaprezentowane rozwiązanie jest tylko jedną z propozycji.

Uwagi

Okręgi

Odcinki pod kątem

Sprawdzamy, czy widoczny jest pasek narzędzi, za pomocą, którego określimy dodatkowe parametry rysowanych obiektów

Usuwanie zbędnych krawędzi

Czerwone punkty pokazują miejsca na rysunku, w które należy kliknąć.

Bardzo ważna jest kolejność wskazywania obiektów! W podobny sposób usuwamy pozostałe krawędzie

Zaokrąglanie

Ostre przejścia pomiędzy fragmentami części maszynowych są z reguły zaokrąglane lub ścinane (fazowane)

Czerwone punkty pokazują miejsca, w które należy kliknąć.

W podobny sposób zaokrąglamy pozostałe krawędzie. Uwaga - jeśli pojawiają się problemy podczas zaokrąglania brzegów, możesz spróbować usunąć je za pomocą przycinania

Kopiowanie przez obracanie

Zaokrąglony fragment skopiujemy jeszcze dwa razy poprzez obracanie, wokół punktu (0,0) z kątem 120°

Zamiast wpisywać w linii poleceń punkt (0,0) dwa razy można kliknąć myszką w to miejsce. Aby wykonać to zadanie poprawnie należy bezwzględnie posłużyć się odpowiednim rodzajem przyciągania. UWAGA – na następnych lekcjach dowiesz się, w jaki sposób można kopiować wielokrotnie i automatycznie jakiś element. W AutoCad operacja ta nosi nazwę SZYK.


Ćwiczenie 2 - Linie pomocnicze. Styczne. Przycinanie

Narysuj część pokazaną na rysunku.

Przyjmujemy, że początek układu współrzędnych będzie w środku mniejszego, zewnętrznego koła - tam znajduje się linia bazowa podawanych wymiarów. Na osobnej warstwie wykreślimy linie pomocnicze - niebieski kolor

Warstwa i linie pomocnicze

Okręgi

Ponieważ włączone przyciąganie do punktów przecięcia (pomocnicze niebieskie linie), dlatego wygodniej jest kliknąć myszką, niż wpisywać ręcznie w linii poleceń. Czerwone punkty pokazują miejsca, w które należy kliknąć, ważna jest kolejność! 

Odcinek styczny do dwóch okręgów

Konstruujemy odcinek styczny do dwóch okręgów. W naszym przypadku mamy zadanie ułatwione, gdyż oba małe okręgi są identyczne i leżą pionowo względem siebie, więc można po prostu ręcznie narysować te styczne odcinki. W ogólnym przypadku należy posługiwać się narzędziem zastosowanym poniżej.

Okrąg styczny do dwóch okręgów

Czerwone punkty pokazują miejsca na okręgach, w które należy kliknąć

Usuwamy zbędne fragmenty

Korzystamy z narzędzia Przytnij lub dzielimy krzywe na fragmenty (Podziel) i usuwamy ręcznie

Ponieważ wybraliśmy przyciąganie do punktów przecięcia, dlatego nie mamy problemów z odnalezieniem właściwych miejsc. Czerwone punkty pokazują miejsca na okręgach, w które należy kliknąć, aby dokonać podziału. W pozostałych przypadkach postępujemy podobnie, a następnie usuwamy (zaznaczamy i DELETE).

Otwory

UWAGA – można wykorzystać również kopiowanie wielokrotne


Ćwiczenie 3 - Styczne. Podział. Usuwanie

Narysuj część pokazaną na rysunku.

Wymiary dobierz samodzielnie. Całość składa się z różnej wielkości okręgów. Zbędne fragmenty będą usuwane poprzez podział: Modyfikuj / Podziel (można oczywiście zastosować przycinanie: Modyfikuj / Przytnij).Ponieważ wymiary nie są ważne, dlatego też technika rysowania może być nieco odmienna. Będziemy korzystać z przyciągania do siatki..

Okręgi

Styczne

W poprzednim ćwiczeniu korzystaliśmy z możliwości konstruowania okręgu stycznego do dwóch innych - wersja wklęsła (Circle Tangential 2). Program LibreCAD w tej wersji niestety nie ma możliwości wykreślenia tym narzędziem okręgu w wersji wypukłej, dlatego też skorzystamy z innego narzędzia: Okręg z trzema punktami. Dodatkowo włączymy przyciąganie do linii obiektów.

Gdy przesuwamy wskaźnik myszy porusza się jedynie po wykreślonych już liniach. Linia stycznego i wypukłego okręgu powinna łagodnie przechodzić w dwa okręgi ograniczające, dlatego też należy metodą „prób i błędów” tak dobrać punkty na okręgach, aby uzyskać wspomniany efekt. Na rysunkach pokazano niepoprawną i poprawną konstrukcję.

Rysunek obok pokazuje przykładowe usytuowanie tych punktów. Pojawia się okrąg styczny do tych punktów. Położenie trzeciego punktu dobieramy doświadczalnie tak, aby okrąg był styczny, wypukły i nastąpiło łagodne przejście.

Podział i usuwanie

Aby sprawnie podzielić fragmenty okręgów na łuki wygodnie będzie posłużyć się przyciąganiem do punktów przecięcia - w innym przypadku będzie praktycznie niemożliwe trafienie w odpowiedni punkt.

Najpierw wskazujemy obiekt do cięcia (odpowiedni okrąg), a potem wybieramy punkt przecięcia - styczności. Jeden z przypadków pokazuje poniższy rysunek. Identyczną metodą należy posłużyć się w pozostałych siedmiu.

Zaokrąglenia

Zaokrąglenia w środkowej części uzyskamy za pomocą kreślenia okręgów stycznych do dwóch innych (Circle Tangential 2). Wygodniej jednak posłużyć się narzędziem Zaokrąglaj.

Możemy również włączyć opcję Przytnij na tym pasku - program będzie automatycznie obcinał zbędne fragmenty. Nie zawsze jednak przycinanie działa poprawnie. Gdy opcja jest wyłączona, tylko rysujemy zaokrąglenie, a potem dokonujemy podziału i usunięcia zbędnych łuków.


Zadania do samodzielnej realizacji