mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2013-2019
ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu
Przekrój powstaje przez przecięcie przedmiotu wyobrażalną płaszczyzną (płaszczyzną przekroju) i odrzucenie tej części przekroju, która znajduje się przed płaszczyzną. Części, które zostały przekrojone oznacza się na przekroju poprzez kreskowanie linią cienką, ciągłą, pochyloną pod kątem 45°. Przekroje stosuje się z reguły wtedy, gdy nie ma możliwości pokazania budowy wewnętrznej przedmiotu w żadnym z rzutów prostokątnych.
Na przykładowych rysunkach, górny rysunek jest przekrojem oznaczonym symbolem A-A. Dolny zaś pokazuje rzut tego przedmiotu z zaznaczoną płaszczyzną przekroju (gruba kreska, strzałka i symbol literowy). Płaszczyzny przekroju mogą być proste, przechodzące przez cały przedmiot (jak na rysunku), lub też częściowe (tzw. wyrwania, przechodzące tylko przez część rzutu) mogą także łamać się w stosownych miejscach (tzw. przekrój stopniowy).
Przedstawione na obrazkach przedmioty nie są trudne do narysowania, dlatego nie zostanie omówione ich konstruowanie. Poniżej zostanie omówione jedynie wypełnianie fragmentów kreskowaniem, którego oczywiście nie wykonujemy ręcznie - program posiada stosowne narzędzia ułatwiające tę czynność. Podobnie, jak na poprzedniej lekcji kreskowanie wykonujemy za pomocą narzędzia do wypełniania - kreskowania.
Kreskowanie – nowa warstwa
Rysuj / Kreskowanie
Zaznaczamy obszar do kreskowania
Naciskamy ENTER - zatwierdzenie zaznaczenia
W oknie Atrybuty kreskowania wybieramy ANSI 31
Kreskowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy kontur jest domknięty. Nie ma możliwości kreskowania obszaru, który pokazano na rysunku poniżej. W czerwonych polach zaznaczono linie, które należy podzielić, aby kreskowanie obszaru było możliwe. Poniżej przycięte odcinki i poprawnie wybrany obszar do kreskowania. Podobnie należy postąpić w trzecim obszarze. W takim przypadku należy najpierw podzielić odcinki na mniejsze fragmenty. Można też już na etapie rysowania przewidzieć przekroje i w odpowiedni sposób prowadzić linie. Najwygodniej jednak stworzyć nową warstwę, a w niej narysować obszary do pokreskowania.
Oznaczanie przekroju - nad przekrojem wstawiamy symbol A-A
Rysuj / Tekst
Wpisujemy A-A
Dobieramy odpowiednią wielkość i grubość linii
W podobny sposób oznaczamy rzut rysując ręcznie grubą kreskę, strzałkę i literę A. Można je przekopiować na drugą stronę rysunku. Pamiętaj, że grube kreski oznaczają położenie płaszczyzny przekroju i muszą być precyzyjnie umiejscowione.
Rysowanie strzałki
Wymiar / Odnośnik
Ćwiczenie 2 - Łamana i kreskowanie
Aby bezproblemowo pokreskować dany obszar (nawet najbardziej skomplikowany najlepiej zastosować linię łamaną (Rysuj / Łamana / Linia łamana). Aby poprawnie domknąć obszar należy zakończyć w punkcie startu, w czym pomocne jest przyciąganie do punktów końcowych (Przyciąganie / Punkty końcowe) lub brzegowych. I wygodniej będzie, jeśli kreskowanie utworzymy w nowej warstwie.
Rysowanie
Rysuj / Łamana / Linia łamana
Rysujemy kształt pokazany obok
Kończymy w punkcie startu
Zakończenie rysowania łamaną ESC
Kreskowanie – nowa warstwa
Rysuj / Kreskowanie
ENTER - zatwierdzamy zaznaczenie
Ćwiczenie 3 - Przekrój częściowy (wybrany). Linia łamana.
Rysowanie
Kolejne etapy rysowania części przedstawiają poniższe rysunki. Otwór, który znajduje się pod kątem -45° najlepiej narysować wstępnie pionowo, a następnie obrócić. Ułatwieniem będzie oczywiście możliwość korzystania z przyciągania: siatka, linie, przecięcia.
Krzywa i usuwanie
Obszar kreskowania dotyczy całości, lecz na rysunku zaznaczamy tylko fragment, tzw. przekrój częściowy (wyrwa). Obszar ograniczający zaznacza się za pomocą krzywej nieregularnych krawędziach.
Usuwamy zbędne fragmenty
Za pomocą przycinania lub podziału. Podczas podziału zastosuj przyciąganie do punktów przecięcia.
Obszar do kreskowania i kreskowanie – nowa warstwa
Aby bez problemu pokreskować wybrany fragment, najlepiej jeszcze raz przerysować linią łamaną, używając przyciągania do linii i punktów przecięcia – w nowej warstwie. Zakończenie kreślenia łamanej w miejscu rozpoczęcia (najlepiej w tym momencie włączyć przyciąganie do punktów końcowych). Poprawnie narysowana linia łamana powinna być domknięta na końcach i zaznaczyć się od jednego kliknięcia.
Rysuj / Kreskowanie
Zaznaczamy łamaną
ENTER - potwierdzenie zaznaczenia
Typ kreskowania: ANSI31
Podobnie postępujemy z drugim obszarem
Po zakreskowaniu obszaru można usunąć łamaną.