mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2013-2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514281, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 06 

CAD - Wymiarowanie

  1. Ćwiczenie 1 - Wymiarowanie automatyczne
  2. Ćwiczenie 2 - Wymiarowanie średnic i promieni
  3. Ćwiczenie 3 - Wymiarowanie kątów
  4. Zadania

Rysunek techniczny ma być podstawą do wykonania opisywanego przedmiotu. Bez konkretnych wymiarów byłoby to praktycznie niemożliwe. Najważniejszą zasadą podczas wymiarowania jest to, by wczuć się w rolę producenta danego przedmiotu:


Ćwiczenie 1 - Wymiarowanie automatyczne

Narysuj i zwymiaruj według zamieszczonego rysunku.

Podczas wymiarowania obowiązuje kilka generalnych zasad:

Tworzymy rysunek zgodnie z wymiarami. Aby wygodnie się rysowało, ustawiamy siatkę na 1 (Edycja / Preferencje rysunku, Zakładka Siatka) i przyciąganie do siatki. Zgodnie z zasadą, że wygodnie ma być dla producenta przedmiotu, niekoniecznie jest też wygodnie dla rysującego - więc trzeba się troszkę pomęczyć, aby wyliczyć poszczególne długości.

Wymiarowanie automatyczne

Jeżeli rysunek był wykonany zgodnie z wymiarami podanymi na rysunku, po wstawieniu wymiarowania automatycznie zostanie obliczona i wpisana długość odcinka.

Odnośniki i symbole

 


Ćwiczenie 2 - Wymiarowanie średnic i promieni

Przy wymiarowaniu średnic powierzchni obrotowych liczbę wymiarową poprzedza się znakiem „Ø”.

Aby wygodniej pokreskować można ukryć wszystko prócz warstwy z kreskowaniem i zaznaczyć wszystkie obszary do kreskowania.

Wymiarowanie i oznaczenia przekroju

Jeżeli liczby wymiarowe podczas automatycznego wymiarowania się pokrywają należy „rozgrupować” wymiarowanie Modyfikuj / Explode i przenieść liczbę w inne miejsce.

 


Ćwiczenie 3 - Wymiarowanie kątów

Kolejne etapy pokazują rysunki poniżej


Zadania do samodzielnej realizacji