mgr inż. Wacław Libront * Bobowa 2019

ZSO Bobowa, ul. Długoszowskich 1, 38-350 Bobowa, tel: 0183514009, fax: 0183530221, email: sekretariat@zsobobowa.eu, www: zsobobowa.eu

Lekcja 0 

Wstęp do C++

  1. środowisko
  2. specyfikacja
  3. etapy
  4. minimum
  5. uruchamianie

Język C (C++ C#) jest obecnie standardem kodowania. Powstał na początku lat 70-tych i był przeznaczony głównie do projektowania systemów operacyjnych i procesów związanych bezpośrednio z układami komputerów. Twórcy postawili na prostotę i minimalizm, co spowodowało, że stosowanie C++ w edukacji jest dość problematyczne.

Każdy początkujący programista wyobraża sobie, że po kilku minutach napisze grę komputerową, którą zachwyci cały świat. Rzeczywistość jest brutalna – prawie w każdym języku programowania naukę rozpoczyna się od matematycznych obliczeń i logicznego myślenia. Skopiowanie gotowego, wymyślonego przez kogoś kodu jest pożądane, ale tylko wtedy, gdy rozumiemy, co kryje się pod "dziwnymi krzaczkami na białym tle".


Kilka uwag do scenariuszy


Środowisko programistyczne - najpopularniejsze i darmowe


Specyfikacja zadania (problemu)

Programy piszemy po to, by rozwiązać jakieś problemy. W programowaniu najważniejsze są porządek i planowanie. I pomimo tego, że C++ (przez swój minimalizm) nie ułatwia tego, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pisać kod zrozumiale, zwłaszcza, jeśli będziemy musieli go analizować po jakimś czasie.

Opis sposobu rozwiązania jakiegoś problemu nazywamy w informatyce specyfikacją, w skład której wchodzą:


Tworzenie programu (etapy)

Prosty program napiszesz bardzo szybko i nawet (być może) nie popełnisz przy tym żadnego błędu. Przy projektach nieco bardziej skomplikowanych nie obejdzie się bez wielu przemyśleń i analiz, poprawiania błędów oraz końcowego testowania. Jakie są etapu tworzenia dużych programów?


Struktura programu i program minimum

Standardowy schemat wygenerowany w nowym projekcie różni się nieco od przedstawionego w ramce poniżej. Oczywiście, to tylko schemat, ale jak to zwykle bywa w języku C, mamy mnóstwo innych możliwości i wyjątków.

Co wchodzi w skład typowego szkieletu programu:

Każdy projekt w C++ składa się z kilkunastu różnego rodzaju plików, czasem w kilku różnych folderach, dlatego bardzo ważne jest, aby dla każdego nowego projektu (nawet najmniejszego) tworzyć osobny folder.

W ramce "mój" program minimum, rozbudowany o możliwość pisania „po polsku” i podstawowe biblioteki, które być może nie są potrzebne w tej lekcji, ale przydadzą się w przyszłości. Pod ramką opis poszczególnych instrukcji programu minimum. Jeśli program nie korzysta z funkcji, można taką bibliotekę usunąć z kodu.

//#include <stdafx.h>	//tylko w MSVC2010 Express
#include <stdlib.h> 	//system, rand
#include <iostream> 	//cout, cin
#include <cstdio> 	//printf, scanf, getchar
#include <iomanip>  	//fixed, setprecision
#include <cmath>	//pow
#include <ctime>	//time

using namespace std;

int main(){
  setlocale(LC_ALL, "");
  
  //instrukcje

  system("pause");
}

Kompilowanie i uruchamianie programu

Programy napisane w C++ (podobnie jak w innych językach wysokiego poziomu, np. Pascal, Java) muszą być przetłumaczone na język zrozumiały dla procesora, tzw. język maszynowy. Odbywa się to podczas kompilacji, i przy okazji sprawdzane są wszystkie błędy. Wynikiem działania kompilatora jest plik wykonywalny (aplikacja) z rozszerzeniem exe. Taki wykonywalny plik można już uruchomić,  w konsoli, albo też klikając podwójnie na ikonę pliku.