Historia szkolnej strony WWW od roku 1995 do czasów obecnych
mgr inż. Wacław Libront
1995-2006
Pierwsza wersja szkolnej strony WWW
Choć to dzisiaj wydaje się dziwne, w roku 1995 strony internetowe szkół były raczej rzadkością. Ale kiedyś musiał wreszcie nastąpić taki moment, w którym szkolny informatyk stwierdził: "Tak dalej być nie może!". Okazja też była szczególna, gdyż szkoła realizowała bardzo ważny projekt "Szkoła marzeń", a za chwilę przeżywaliśmy 50-lecie Liceum Ogólnokształcącego. Jak zapewne zauważą znawcy: zwykły html, ramki i tabele.
Stronę z tych prehistorycznych (informatycznych) czasów można obejrzeć TUTAJ
2006-2010
W roku 2006 uczestniczyłem w ogólnopolskim zjeździe administratorów szkolnych pracowni komputerowych, i tam też dowiedziałem się o nowościach w dziedzinie projektowania stron WWW, a konkretniej o systemie Joomla. Zjazd w maju, pracowite wakacje i od września ruszyła już zupełnie zmieniona witryna. Przetrwała 4 lata.
W tym momencie nie można jej zobaczyć, gdyż prywatny serwer, na którym była zainstalowana przestał działać.
2010-2016
Kolejna odsłona wiąże się z nowszą wersją systemu Joomla - tym razem 1.5. Bardziej stabilna, pozbawiona błędów, bezpieczniejsza. Trzeba było wreszcie – jak to pięknie zabrzmi – ewaluować. I mimo tego, że wakacje 2010, to głównie czas poświęcony na wdrożenie w szkole e-dziennika i przygotowanie szkolnych komputerów - znalazło się ponad 200 wakacyjnych godzin na nową odsłonę. I - co mnie bardzo zasmuciło - nie skleiłem w tym roku lokomotywy!
Jak wyglądały prace nad nową odsłoną? Najpierw trzeba było znaleźć odpowiednią templatkę – szatę graficzną. Przejrzałem "tysiąc" dostępnych, zanim się zdecydowałem. Dopasowałem templatkę do swoich zamierzeń, co wiązało się ze zmianą "setek" parametrów wśród kilkunastu tysięcy linijek kodu źródłowego w PHP. Kto nigdy nie pisał programów komputerowych, ten nie zrozumie, czym jest poszukiwanie „igły w stogu siana”. Przerobiłem całą galerię obrazków. Przerobiłem animowany nagłówek witryny. Korzysta oczywiście z poprzedniej animacji, ale jest nowa i kolorowa. Trzeba było obfotografować szkołę, pomalować w Gimpie i poanimować we Flashu. I największa praca – przeniesienie większości artykułów na nową stronę. Częściowo ręcznie (zwłaszcza przedefiniowanie obrazków w artykułach), częściowo automatycznie z wykorzystaniem możliwości jakie daje SQL.
Co udało się zgromadzić? Ponad 2000 różnorodnych artykułów, w tym biblioteka cyfrowych materiałów multimedialnych z informatyki i fizyki oraz galeria ponad 5000 fotografii. Na zapasowym serwerze nie ma miejsca na cyfrowe materiały, a i galeria zdjęć napisana we flashu nie za bardzo nadaje się do wyświetlania na współczesnych przeglądarkach i komórkach. Konieczne są więc zmiany.
Obecnie stronę można obejrzeć w tym miejscu
Kilka lat w informatyce, to jak tysiąclecie w starożytności. I gdyby nie kolejne ataki hakerskie na strony napisane w starszych wersjach, pewnie by mi się za bardzo nie chciało zmieniać - ta wersja bardzo mi się podobała. Jednak mamy już rok 2016 i wersję Joomli aż 3,6. Przyznam od razu, że nie podoba mi się sposób pokazywania treści na współczesnych i nowoczesnych stronach. Wszystko podporządkowane jest komórkom, tabletom i dotykowemu sposobowi obsługi. Ja nada tkwię w świecie tradycyjnego menu i porządku wymuszonym przez tradycyjne menu na stronach. Współczesne witryny kojarzą mi się (niestety) z chaosem.
2016 - 2019
Tylko trzy lata wytrzymała widoczna powyżej witryna, oparta na darmowym szablonie Ananda, który wybierałem prawie cały wakacyjny miesiąc, zanim się zdecydowałem. Oczywiście nie wytrzymałem i musiałem pozmieniać to i owo w szablonie - przydała się znajomość HTML, CSS, JS i PHP, czyli tego wszystkiego, czego i tak uczę w szkole.
Trzy lata działalności zaowocowało ponad setką artykułów, a w różnych galeriach umieszczono ponad 5000 zdjęć. Aby uchronić się w przyszłości od żmudnego przenoszenia artykułów do kolejnej wersji szkolnej strony WWW, zmieniłem sposób prezentowania swoich własnych projektów - zamiast tworzyć kolejne artykuły, piszę strony w czystym HTML. Tak m.in. powstały scenariusze lekcji w C++, JS, Corelu, CAD oraz strona rekrutacyjna szkoły.
"Wykrakałem" - mamy rok 2019, zaczęło obowiązywać RODO, szkolna strona musiała zostać przeniesiona na inne serwery i zaczęło się "COŚ" psuć na stronie: najpierw ze zdjęciami w artykułach, potem poszło po galerii, a gdy pojawiły się problemy z menu i modułami stwierdziłem, że własnie nadszedł "ten czas".
Witryna z lat 2016-2019 do obejrzenia pod adresem http://zsobobowa.cba.pl/
2019
Stan obecny
Postanowiłem nadal "bawić się" Joomlą i szablonem Ananda. Poprawiłem tylko skalowanie obrazków - oryginalny szablon nie wiedzieć czemu je dziwnie rozciągał i stwierdziłem, że jednak najważniejsze są komórki i sposób, w jaki widzi je przeciętny uczeń i rodzic posługujący się urządzeniem z małym ekranem.