Scenariusze lekcji tworzyłem "od zawsze". Od teraz są ujednolicone i przygotowane w formie "zeszytu ćwiczeń". Co się zmieniło w mojej pracy? Uczeń ma wszystko napisane "czarno na białym" i pracuje w swoim tempie, a moim zadaniem jest tylko pomóc w razie problemów. Od teraz więcej uczę: czytać ze zrozumieniem, myśleć i ciężko pracować. Dodatkowe korzyści: mam mnóstwo ocen, a poprawa ćwiczenia trwa 1 minutę.

Innowacja pedagogiczna PROJEKT 2023
mgr inż. Wacław Libront

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Internet dostaje się do twojego domu, szkoły, uczelni lub miejsca pracy? W jaki sposób wszystkie komputery, telefony, tablety, drukarki i inne urządzenia łączą się i współpracują ze sobą?

W tym bezpłatnym kursie Odkrywanie sieci komputerowych: w Open Networking Lab możesz odkryć, jak działają sieci komputerowe, dowiedzieć się, w jaki sposób dane są przesyłane przez Internet, korzystać z wbudowanego symulatora sieci do stworzenia własnej - symulowanej - sieci komputerowej.

mgr inż. Wacław Libront

Nauczanie prowadzone w sposób tradycyjny nie zawsze może być realizowane, dlatego też niezmiernie ważne jest, wyposażenie nauczycieli w odpowiednie umiejętności i narzędzia, które umożliwią realizowanie procesu dydaktycznego, w różnych formach, w tym również w formie edukacji zdalnej, z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi informatycznych.

Szkolenie, które właśnie ukończyłem i egzamin do którego przystąpiłem, pozwolił mi na uzyskanie certyfikatu ECCC, potwierdzającego kompetencje nauczyciela w zakresie zdalnej edukacji.

mgr inż. Wacław Libront

Dokumenty, prezentacje, testy, dysk wirtualny i wiele innych możliwości, od teraz wszystko w chmurze, zdalnie i online.

IT SZKOLA to platforma edukacyjna z nieograniczonym dostępem do bezpłatnych zasobów z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Z zasobów mogą korzystać wszyscy chcący podwyższyć kompetencje cyfrowe. Zrealizowanie każdego kursu i zdanie egzaminu kończy się wygenerowaniem certyfikatu potwierdzającego uzyskanie odpowiednich kompetencji. W dalszej części pozytywnie zrealizowane kursy przez autora. 

mgr inż. Wacław Libront

Szkolna sieć WiFi – podstawa dobrze funkcjonującej szkoły

Jak podłączyć się do szkolnego WiFi?

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej działa od 2015 roku nowoczesna, wydajna sieć bezprzewodowa, zapewniająca bezpieczny dostęp do zasobów internetu w całej szkole. Sieć bezprzewodowa zbudowana została w oparciu o rozwiązania amerykańskiej firmy Ubiquiti Networks i sprzęt z wiodącej serii UniFi.

Uruchomiona infrastruktura zapewnia bezpieczny, symetryczny, dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości 100 Mb/s, dla wszystkich uczniów i pracowników w całej szkole, włącznie z salą gimnastyczną. W połączeniu z projektem OSE Ministerstwa Cyfryzacji (2019), zapewnia bezpieczeństwo i eliminację różnorodnych zagrożeń dla użytkowników.

Dzięki sprawnej sieci WiFi użytkownicy mają stały dostęp do informacji, a nauczyciele mogą w szerszym zakresie wykorzystywać multimedialne materiały edukacyjne w nauczaniu różnych przedmiotów.

Pomysł, projekt rozmieszczenia okablowania i punktów dostępowych, realizacja i montaż, konfiguracja, testowanie i końcowe wdrożenie, a także stały nadzór – mgr inż. Wacław Libront.

 

Innowacja p.t. "Kody kreskowe" rozpoczęła swoje funkcjonowanie w ZSO w Bobowej 1 września 2018 roku.

Przygotować dane i pokazać w atrakcyjnej formie, to bardzo ważne. Nic jednak nie znaczą "kolorowe obrazki" bez zrozumienia tego, co "autor miał na myśli". Niech poniższa obrazkowa instrukcja będzie taką skrótową formą objaśnienia tego, co uczeń otrzymuje co miesiąc na wykresie w ramach innowacji pedagogicznej "JESTEM TRENDY". 

mgr inż. Wacław Libront

wyplata

W trakcie roku szkolnego przeciętny uczeń otrzymuje kilkaset ocen, a nauczyciel wystawia ich kilka tysięcy. Są one najważniejszym miernikiem pracy ucznia. Jeśli tych ocen jest dostatecznie dużo, wystarczy policzyć średnią - otrzymamy prosty, rzetelny, sprawiedliwy i bezstronny wskaźnik. Czy możemy również, na podstawie tych ocen, w jakiś sposób ocenić postępy, jakie czyni uczeń w trakcie roku szkolnego? Czy możemy wyliczyć tzw. TREND?

mgr inż. Wacław Libront

telebim01

Szkolny telebim interaktywny. Pomysł - Dyrektor, wykonanie - Wacław Libront. Na korytarzu szkolnym umieszczono coś w rodzaju „infoboxu” dla uczniów. Jak wykonano? Duży telewizor na ścianie, komputer za ścianą i myszka do obsługi. Tyle w kwestii sprzętu. Oprogramowanie oparte na stronach WWW, a w środku: html, javascript, css, php i serwer xampp. Najwięcej problemów (jak zwykle) sprawia zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. 1100 wierszy kodu - 50000 znaków.

mgr inż. Wacław Libront