- Odsłony: 998
Scenariusze lekcji tworzyłem "od zawsze". Od teraz są ujednolicone i przygotowane w formie "zeszytu ćwiczeń". Co się zmieniło w mojej pracy? Uczeń ma wszystko napisane "czarno na białym" i pracuje w swoim tempie, a moim zadaniem jest tylko pomóc w razie problemów. Od teraz więcej uczę: czytać ze zrozumieniem, myśleć i ciężko pracować. Dodatkowe korzyści: mam mnóstwo ocen, a poprawa ćwiczenia trwa 1 minutę.
Innowacja pedagogiczna PROJEKT 2023
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1061
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Internet dostaje się do twojego domu, szkoły, uczelni lub miejsca pracy? W jaki sposób wszystkie komputery, telefony, tablety, drukarki i inne urządzenia łączą się i współpracują ze sobą?
W tym bezpłatnym kursie Odkrywanie sieci komputerowych: w Open Networking Lab możesz odkryć, jak działają sieci komputerowe, dowiedzieć się, w jaki sposób dane są przesyłane przez Internet, korzystać z wbudowanego symulatora sieci do stworzenia własnej - symulowanej - sieci komputerowej.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1149
A dużo, dużo więcej znajduje się tutaj. Miłego zwiedzania.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1147
Nauczanie prowadzone w sposób tradycyjny nie zawsze może być realizowane, dlatego też niezmiernie ważne jest, wyposażenie nauczycieli w odpowiednie umiejętności i narzędzia, które umożliwią realizowanie procesu dydaktycznego, w różnych formach, w tym również w formie edukacji zdalnej, z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi informatycznych.
Szkolenie, które właśnie ukończyłem i egzamin do którego przystąpiłem, pozwolił mi na uzyskanie certyfikatu ECCC, potwierdzającego kompetencje nauczyciela w zakresie zdalnej edukacji.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 33318
Dokumenty, prezentacje, testy, dysk wirtualny i wiele innych możliwości, od teraz wszystko w chmurze, zdalnie i online.
- Odsłony: 1531
IT SZKOLA to platforma edukacyjna z nieograniczonym dostępem do bezpłatnych zasobów z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Z zasobów mogą korzystać wszyscy chcący podwyższyć kompetencje cyfrowe. Zrealizowanie każdego kursu i zdanie egzaminu kończy się wygenerowaniem certyfikatu potwierdzającego uzyskanie odpowiednich kompetencji. W dalszej części pozytywnie zrealizowane kursy przez autora.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 112125
Szkolna sieć WiFi – podstawa dobrze funkcjonującej szkoły
Jak podłączyć się do szkolnego WiFi?
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej działa od 2015 roku nowoczesna, wydajna sieć bezprzewodowa, zapewniająca bezpieczny dostęp do zasobów internetu w całej szkole. Sieć bezprzewodowa zbudowana została w oparciu o rozwiązania amerykańskiej firmy Ubiquiti Networks i sprzęt z wiodącej serii UniFi.
Uruchomiona infrastruktura zapewnia bezpieczny, symetryczny, dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości 100 Mb/s, dla wszystkich uczniów i pracowników w całej szkole, włącznie z salą gimnastyczną. W połączeniu z projektem OSE Ministerstwa Cyfryzacji (2019), zapewnia bezpieczeństwo i eliminację różnorodnych zagrożeń dla użytkowników.
Dzięki sprawnej sieci WiFi użytkownicy mają stały dostęp do informacji, a nauczyciele mogą w szerszym zakresie wykorzystywać multimedialne materiały edukacyjne w nauczaniu różnych przedmiotów.
Pomysł, projekt rozmieszczenia okablowania i punktów dostępowych, realizacja i montaż, konfiguracja, testowanie i końcowe wdrożenie, a także stały nadzór – mgr inż. Wacław Libront.
- Odsłony: 5064
Innowacja p.t. "Kody kreskowe" rozpoczęła swoje funkcjonowanie w ZSO w Bobowej 1 września 2018 roku.
- Odsłony: 1105
Przygotować dane i pokazać w atrakcyjnej formie, to bardzo ważne. Nic jednak nie znaczą "kolorowe obrazki" bez zrozumienia tego, co "autor miał na myśli". Niech poniższa obrazkowa instrukcja będzie taką skrótową formą objaśnienia tego, co uczeń otrzymuje co miesiąc na wykresie w ramach innowacji pedagogicznej "JESTEM TRENDY".
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1053
W trakcie roku szkolnego przeciętny uczeń otrzymuje kilkaset ocen, a nauczyciel wystawia ich kilka tysięcy. Są one najważniejszym miernikiem pracy ucznia. Jeśli tych ocen jest dostatecznie dużo, wystarczy policzyć średnią - otrzymamy prosty, rzetelny, sprawiedliwy i bezstronny wskaźnik. Czy możemy również, na podstawie tych ocen, w jakiś sposób ocenić postępy, jakie czyni uczeń w trakcie roku szkolnego? Czy możemy wyliczyć tzw. TREND?
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1735
Szkolny telebim interaktywny. Pomysł - Dyrektor, wykonanie - Wacław Libront. Na korytarzu szkolnym umieszczono coś w rodzaju „infoboxu” dla uczniów. Jak wykonano? Duży telewizor na ścianie, komputer za ścianą i myszka do obsługi. Tyle w kwestii sprzętu. Oprogramowanie oparte na stronach WWW, a w środku: html, javascript, css, php i serwer xampp. Najwięcej problemów (jak zwykle) sprawia zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. 1100 wierszy kodu - 50000 znaków.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1197
Szkoła policealna rządzi się swoimi prawami – zajęcia odbywają się w tzw. „blokach”. Program PLANSP próbuje opanować chaos, jaki mógłby wkraść się w zupełnie inne podejście do układania planu lekcji. W związku z tym, że to właśnie ja zajmuję się układaniem planów dla szkoły policealnej, dlatego też program jest prosty, efektywny i nie musi być wyposażony w różnorodne zabezpieczenia – ja wiem, jak go nie zepsuć! Najważniejsza jest informacja o ilości zajęć do odbycia, wolnych miejscach i drukowanie różnorodnych zestawień: dla studentów, nauczycieli, listy obecności, itp.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1242
W dawnych (komputerowych) czasach, czyli w latach 90-tych XX wieku, kiedy wypłaty w zakładach pracy liczyło się na maszynkach na korbkę lub w najlepszym wypadku na prymitywnych kalkulatorach, napisałem program PŁACE, który tygodniową pracę dwóch pań księgowych, zamieniał na 20 minutowy „spacerek” z arkuszem kalkulacyjnym. Program przez wiele lat liczył wypłaty wszystkim nauczycielom w naszej gminie, a obecnie znajduje się na zasłużonej emeryturze. Jego funkcje przejęły bardziej złożone, wyspecjalizowane i drogie systemy. Kiedyś wystarczyło niewiele ponad 2500 wierszy kodu, parę setek formuł w komórkach, byle jaki komputer. Dzisiaj systemy kosztują tysiące złotych, a firmy co jakiś czas ściągają haracz za tzw. aktualizacje.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 2809
Jeden z pierwszych programów (a może pierwszy?), jakie napisałem, rozpoczynając pracę w szkole. DENISIUK służy do gromadzenia i prezentowania wyników z tzw. testów Denisiuka. Testy wytrzymałości, szybkości, sprawności i mocy dla wszystkich uczniów przeprowadzane są rokrocznie, a dzięki danym gromadzonym od 1975 roku przez prof. Jana Wojtasa mamy również te historyczne, dzięki czemu możemy porównać, jaka młodzież przychodziła kiedyś do szkoły. Program (jeden z pierwszych dla szkoły) jest dość „toporny” z programistycznego punktu widzenia. Nie pamiętam też hasła, więc nie mogę stwierdzić, jak bardzo jest złożony "tam w środku".
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 2961
Program PLAN LEKCJI (8000 wierszy kodu źródłowego) służy do wspomagania układania planów lekcji. Najważniejszą rzeczą, która odróżnia ten plan lekcji od innych tego typu aplikacji, to kolorowe ikonki symbolizujące nauczycieli, które (tak jak na dawnych tablicach) można wpinać i przenosić. Prócz tego, różnego rodzaju udogodnienia, które powstały na zamówienie naszych zawodowych "układaczy" planów, zestawienia i wydruki, wysyłanie planów za pomocą e-maili, udostępnianie na szkolnym telebimie informacyjnym i wiele innych. To tylko skrótowy zestaw najważniejszych funkcji, które nie sposób tutaj omówić.
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1411
Program komputerowy ZASTĘPSTWA powstał na przełomie 2010 i 2011 roku, w chwili gdy w szkole wprowadzany był dziennik elektroniczny. Moduł zastępstwa w e-dzienniku nie spełniał naszych wymagań i dlatego powstała koncepcja napisania programu, który będzie dopasowany do szkolnej specyfiki (m.in. duża liczba łączonych grup, dzielonych klas, spersonalizowane wydruki, współpraca ze szkolnym telebimem, itp.).
mgr inż. Wacław Libront
- Odsłony: 1396
Monitoring godzin, czyli ile godzin zrealizował nauczyciel danego przedmiotu. E-dziennik co prawda pokazuje tego typu zestawienia, ale niestety nie ma prostego sposobu aby te informacje skorelować z liczbą godzin, które powinien przepracować - to ważne zwłaszcza pod koniec semestru. I tak powstał program MONITORING. Program działa w sieci szkolnej, więc każdy nauczyciel, na swoim służbowym komputerze, może w dowolnej chwili, wypełnić zestawienie.
mgr inż. Wacław Libront