W ostatnim tygodniu października młodzież naszej szkoły realizująca biologię w zakresie rozszerzonym uczestniczyła w warsztatach chirurgiczno–anatomicznych, których tematem była anatomia serca i płuc ssaka. Licealiści odpowiednio zabezpieczeni,  ubrani w fartuchy i rękawiczki, zostali podzieleni na małe grupy i wyposażeni w narzędzia chirurgiczne. Każdy z zespołów otrzymał serce i płuca wieprzowe.

 

W tym roku reprezentanci klas licealnych naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Dnia Ziemi z Centrum Edukacji Obywatelskiej. 18 kwietnia uczestniczyliśmy w webinarium prowadzonym przez Aleksandrę Litorowicz pt. „Ziemia jako ekosystem społeczno–przyrodniczy”, który przedstawiał relację człowieka z naturą. Webinarium było przygotowaniem do zadań w terenie, realizowanych 21 kwietnia.

Dnia 06 kwietnia odbyło się spotkanie młodzieży z doradcą ds. klimatu i środowiska Powiatu Gorlickiego. Uczniowie klas: 2aT i 1b LO uczestniczyli w prelekcji dotyczącej wpływu konsumpcjonizmu na środowisko. Dowiedzieli się dlaczego gospodarka odpadami jest ważna i jak na co dzień można ograniczać odpady. W trakcie spotkania zostały przekazane dla naszej szkoły 3 zestawy pojemników do segregacji odpadów na 4 frakcje. Spotkanie odbyło się w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”  (LIFE19 IPC/PL/000005 LIFE-IP EKOMALOPOLSKA).

W dniu 28 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy Ekologicznej, przeprowadzony w ramach obchodu 93 rocznicy powstania najstarszej organizacji ekologicznej w kraju – Ligii Ochrony Przyrody. Konkurs odbył się zdalnie. Wzięło w nim udział 80 uczniów naszej szkoły, którzy zmierzyli się z dwudziestoma pytaniami z zakresu ekologii. Uczniom dziękujemy za udział w konkursie i przedstawiamy laureatów:

I miejsce ex aequo: Patrycja Wojtarowicz i Małgorzata Ćwiklik
II miejsce ex aequo: Kinga Kasztelewicz i Natalia Piekarz
III miejsce: Weronika Pękala

Zwycięzcom gratulujemy. Zostaną oni uhonorowani nagrodami książkowymi.

9 stycznia obchodzimy rocznicę powstania Ligi Ochrony Przyrody, w tym roku upływa już 93 lata od pierwszego zjazdu organizacyjnego. Zapraszam do obejrzenia prezentacji przygotowanej z tej okazji.

Uczniowie Szkolnego Klubu Ligii Ochrony Przyrody, którego opiekunem jest pani Alina Polańska - nauczyciel biologii, w ostatnich dniach przeprowadzili zbiórkę nakrętek dla Dominika z Nowego Sącza. Chłopiec walczy z guzem mózgu, więc „nakręcamy się na pomaganie”. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zechcieli przyłączyć się do akcji.