“SOS: It’s time to take action for technology addiction” Właśnie zakończyła się wirtualna wizyta w Rumunii – ze względu na sytuację pandemiczną uczniowie nie mogli fizycznie uczestniczyć w spotkaniu, ale łączyli się z innymi uczestnikami projektu i realizowali podobne zadania. Ideą programu Erasmus+ jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.
Nie przypadkowo nazwa programu nawiązuje do niderlandzkiego filozofa Erazma z Rotterdamu, który głosił, że człowiek z natury jest dobry, a zło pochodzi z niewiedzy. W myśl czego Erasmus+ stawia sobie za cel bezpośrednie poznanie i wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji.
Paradoksalnie do tytułu projektu technologia umożliwiła nam jego realizację. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, prezentacjach za pośrednictwem platformy Google Meet. Szkoły partnerskie prezentowały swoje kraje, szkoły, zastosowanie technologii w edukacji, alternatywne sposoby spędzania czasu bez gadżetów elektronicznych, tworzyli elektroniczną książeczkę na podsumowanie tego etapu projektu. Ustalone zostały miejsca i czas kolejnych spotkań – Włochy w kwietniu 2022 i Polska w czerwcu 2022.
Podsumowanie mobilności w Rumunii odbyło się w atmosferze towarzyskiej z degustacją oraz prezentacją wypracowanych materiałów, a wszystko to zgodnie z zamysłem mistrza z Rotterdamu, że nauka ma być przyjemna, sprawiać radość i pociągać. Podziękowania dla uczestników projektu, którymi byli: Szymon Pękala, Kacper Pruś, Kamil Połeć, Karolina Ziomek, dla koordynatorki pani Agnieszki Gołyźniak oraz pani Urszuli Mordarskiej – naszego wsparcia językowego w przygotowywanych prezentacjach. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy w słonecznej Italii.