Imprezy cykliczne w szkole

8marca09a

wigilia2009Od wielu lat wpisały się na stałe w kalendarz imprez szkolnych, żaden uczeń, żaden nauczyciel nie wyobraża sobie bez nich roku szkolnego – są to takie wydarzenia, które tworzą historię i atmosferę szkoły. Raz mają bogatszy program, raz obchodzone są skromniej – ale niezależnie od tego istnieją w naszym kalendarzu. W niniejszej publikacji chcemy krótko je opisać. 

Dzień Patrona Szkoły

patron08apatron07W latach wcześniejszych obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły w rocznicę urodzin H. Sienkiewicza – 5 maja każdego roku. Jednakże ze względów organizacyjnych (w tym czasie wypada przecież matura) dzień ten został przeniesiony na 10 grudnia – rocznicę przyznania Sienkiewiczowi Literackiej Narody Nobla. Stałym punktem obchodów tego święta jest konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza – co roku sprawdzana jest znajomość wybranego dzieła pisarza. Pytania – układane przez polonistki – godne są „Wielkiej gry”, gdyż są bardzo szczegółowe i wymagają naprawdę fantastycznej znajomości utworu i biografii pisarza. Bardzo często walka o prymat najlepszego znawcy Sienkiewicza w szkole jest zaciekła i trwa do ostatniej chwili. Zwycięzcy otrzymują nagrody książkowe. Część rozrywkową Dnia Patrona stanowią niejednokrotnie inscenizacje fragmentów sienkiewiczowskich powieści, spotkania z ciekawymi ludźmi, projekcje filmów. Jednego roku przygotowany został montaż wybranych scenek z „Quo vadis?” prezentowanych przez uczniów ze scenami filmowymi wyświetlanymi na ekranie, innym razem uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z p. Jerzym Trelą – odtwórcą roli Chilona Chilonidesa. Najwięcej jednak emocji dostarczyło spotkanie z wnuczką naszego Patrona – na zaproszenie organizatorów do szkoły przyjechała pani Maria Sienkiewicz z monodramem „Mój dziad Henryk”. Dzień Patrona jest w szkole dniem świątecznym, obowiązuje uroczysty strój i lekcje są albo w ogóle odwołane, albo skrócone.

Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich

Od wielu lat przedstawiciele naszej szkoły spotykają się z uczniami innych szkół noszących imię naszego patrona. Co roku, w maju lub czerwcu, dwu- lub trzyosobowa reprezentacja szkoły wraz z nauczycielem wyjeżdżała na takie spotkanie. Odbywały się one często w miejscach związanych z H. Sienkiewiczem (jak np. Wola Okrzejska). Na taki zlot oprócz reprezentacji szkoły wysyłane były różne prace literackie i plastyczne, których autorzy zdobywali nagrody. Ostatnio udział reprezentacji szkoły w zlotach ograniczyły finanse, bowiem koszty uczestnictwa jednej osoby przekraczają skromne możliwości budżetu szkoły.

Święto Ziemi – Powiatowe Sesje Ekologiczne

eko2010aeko2010bStałym elementem kalendarza imprez szkolnych jest „Święto Ziemi” obchodzone 22 kwietnia. Miało ono w historii szkoły różne formy: od zwykłego apelu poprzez uroczystą akademię czy sesję szkolną do formy wypracowanej w ostatnich latach. Od roku 2001 Święto Ziemi jest przyczynkiem do spotkania w naszej szkole uczniów oraz nauczycieli szkól ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz władz powiatowych i zaproszonych gości – wykładowców. Spotkania te mają nie tylko oprawę naukową, ale i artystyczną, odbywają się również terenowe warsztaty tematyczne. Każda sesja ma swój temat przewodni, któremu podporządkowane są referaty, wykłady, konkursy. Organizatorem sesji jest szkolne koło LOP pod opieką p.Grażyny Kurzawy.

Dzień Języków Obcych

W naszej szkole młodzież uczy się dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. To właśnie propagowaniu nauki tych języków oraz szeroko rozumianej kultury krajów anglo- i niemieckojęzycznych poświęcone są obchody dni języków obcych. W kalendarzu szkoły nie ma ten dzień ustalonego terminu, ale jest jego stałym elementem. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowuje wystawy, plakaty, prezentacje. Częstym punktem programu są konkursy językowe lub quizy wiedzy o wybranym kraju.

Forum Profilaktyczno-Edukacyjne „Młodość inaczej”

forum2009profi08Z inicjatywy ówczesnej opiekunki Samorządu Szkolnego p. M. Grygiel w roku 1996 rozpoczął się cykl programów profilaktycznych zatytułowany „Młodość inaczej”. Program ten p. Grygiel prowadzi do dnia dzisiejszego, organizując spotkania z teatrami profilaktycznymi, psychologami, przedstawicielami ośrodków pomocy młodzieży czy policji. Od niedawna forum wzbogaciła działalność Szkolnego Teatru Profilaktycznego, który wystawia sztuki dotyczące problemów młodzieży. Forum angażuje nie tylko specjalistów, ale przede wszystkim młodzież, ucząc ją tolerancji, pokazując, że nawet z trudnych sytuacji można znaleźć wyjście, a narkotyki, alkohol, przemoc nie są ucieczką przed problemami.

Jesień Literacka Pogórza

Od wielu lat ciężkowicki ośrodek kultury organizuje „Jesień Literacką Pogórza”. Są to spotkania z poetami, wieczory autorskie i inne imprezy towarzyszące. Od 10 lat takie spotkania w ramach „Jesieni Literackiej” odbywają się albo w naszej szkole, albo nasza młodzież uczestniczy w nich w innej placówce na terenie Bobowej. Dzięki takim spotkaniom była możliwość poznania różnych poetów nie tylko z Polski, ale także piszących po polsku poetów z Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych.

Wydarzenia sportowe – biegi przełajowe i zawody siatkarskie

sztaf09clicealiada07Ważnym punktem w szkolnym dorobku są medale i dyplomy za osiągnięcia sportowe. Koronnymi dyscyplinami naszych zawodników są biegi przełajowe i piłka siatkowa. Wielokrotnie zwyciężali oni nie tylko na szczeblu powiatowym czy rejonowym, ale również w zawodach wojewódzkich, plasując się w czołówce. Na bardzo wysokim poziomie stoi szkolna siatkówka – przyczyniają się zapewne do tego regularnie rozgrywane zawody międzyklasowe o mistrzostwo szkoły, jak i zaangażowanie naszych uczniów w klubach sportowych działających w Bobowej. Największym sukcesem jest niewątpliwie III m-ce reprezentacji chłopców w Ogólnopolskiej Licealiadzie w Pile w 2004r. oraz udział w tejże Licealiadzie w 2005r. (zajęli „jedynie” 9 m-ce). Chłopcy doszli do tych zawodów, wygrywając po drodze wszystkie inne szczeble.

Zjazdy absolwentów

Nie tylko jubileusz szkoły jest okazją do spotkania się absolwentów i wspomnień. Są takie grupy absolwentów naszej szkoły, które spotykają się regularnie, co pięć lub dziesięć lat. Spotkania te – mniej lub bardziej uroczyste – są zawsze dobrą okazją do wspomnień, do rozmów z osobami, które często przyjeżdżają z bardzo daleka. Najstarszym rocznikiem, który – całkiem zresztą niedawno – organizował rocznicę swojej matury, są maturzyści z roku 1952. Inne „aktywne” zjazdowo roczniki to: maturzyści z następujących lat: 1971, 1973, 1974, 1975, 1976, 1978, 1987, 1984. W minionym roku odbył się zjazd najmłodszych „jubilatów” – tzn. maturzystów sprzed 10 lat (matura 1994). Zjazd ten był również z tego powodu niecodzienny, że spotkały się na nim nie tylko klasy LO, ale także istniejącego wówczas liceum zawodowego.

Co jeszcze?

To tylko kilka wymienionych, dużych szkolnych imprez. Nie należy zapominać także o wielu innych: szkolne wycieczki turystyczno-krajoznawcze i do teatru, szkolne rekolekcje, konkursy gastronomiczne uczniów technikum, uroczyste pożegnania absolwentów, dni otwarte szkoły, wybory do samorządu szkolnego, wyjazdy klas maturalnych do Czestochowy, studniówkowe bale maturalne, klasowe "półmetki", "Wigilie" szkolne, konkursy ortograficzne, Dzień Zakochanych, szkolne rozgrywki w piłkę siatkową, i wiele, wiele innych... Wiele zdjęć z tych imprez znajduje się w dziale GALERIA - zapraszamy do oglądania.