Po niespełna miesiącu nauki grupa 20. uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami rozpoczęła wielką, dwutygodniową grecką przygodę w ramach Projektu „Bo(m)bowa wyprawa, kompetencji poprawa – część druga”. A było tak …
Po przyjeździe do Nea Mesangala i zakwaterowaniu w hotelu położonym tuż nad morzem młodzież została przeszkolona w zakresie przepisów bhp oraz zapoznała się z programem pobytu. Długa podróż sprawiła, że wszyscy marzyli, by móc odpocząć.
W kolejnym dniu uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej w Platamonas, której celem było zrobienie zdjęć z wyznaczonymi w tle obiektami bądź osobami na terenie miasta. Wyzwaniom tym towarzyszyły różne zabawne historie, którymi uczniowie podzielili się na wieczornym podsumowaniu zadania.
Następnego dnia czekała nas wycieczka kulturoznawcza do Meteorów, czyli klasztorów wzniesionych na skałach, tam mogliśmy podziwiać niesamowite widoki. W drodze powrotnej do hotelu uczniowie z przejęciem wspominali pokonywanie kolejnych schodów prowadzących do jednego z klasztorów. Ponowny dzień obfitował w jeszcze większe przeżycia związane z rejsem statkiem na słynną wyspę Skiathos, gdzie kręcono sceny do filmu „Mamma Mia”. Młodzież mogła stanąć za sterem statku i poczuć się jak prawdziwy kapitan, a także uczestniczyć w nauce greckich tańców. W tym dniu mogliśmy porównać Grecję wyspiarską z kontynentalną. Dla wielu ten rejs był niezapomnianym przeżyciem.
Po dwóch intensywnych dniach zwiedzania przyszedł czas na kolejną grę terenową, ale tym razem opierającą się na umiejętności czytania mapy i odnalezieniu skarbów na zamku w Platamonas. Po udanych poszukiwaniach, w godzinach popołudniowych uczniowie uczestniczyli w kursie doskonalenia kompetencji na rynku pracy.
Szóstego dnia naszego pobytu udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły w Pyrgethos, gdzie uczniowie mieli możliwość zobaczenia tam pracowni przedmiotowych, sal lekcyjnych. Młodzież tamtejszej szkoły opowiadała, jak wygląda nauka, jakie są różnice w edukacji greckiej i polskiej. Spotkanie zakończyło się sportową rywalizacją w piłce siatkowej, natomiast popołudnie obfitowało ponownie w naukę tańców greckich oraz polskich, a także uczestnictwo w jodze.
Kolejny dzień opierał się na połączeniu wysiłku i nauki, odwiedziliśmy Litochoro, czyli miasteczko położone u stóp Olimpu. Ponadto, po południu młodzież uczestniczyła w zajęciach z kulturoznawstwa w języku angielskim, co pomogło jej lepiej zrozumieć kulturę grecką.
Następnego dnia znów powróciliśmy do szkoły w Pyrgethos, aby tym razem zaprezentować naszą szkołę oraz przybliżyć kulturowo nasz kraj. Tym razem wizyta w partnerskiej szkole zakończyła się wspólnymi tańcami w hali gimnastycznej. Uczniowie obu szkól wspólnie zatańczyli poloneza, co było nie lada wyzwaniem dla greckiej młodzieży. Następnego dnia czekała na nas miła niespodzianka w postaci wizyty na lokalnym rynku, gdzie mogliśmy skosztować i zakupić greckie produkty. Następnie udaliśmy się do niesamowicie klimatycznego miejsca, jakim był Stary Pantaleimon. Zapierające dech w piersiach miasteczko z wąziutkimi uliczkami pośród starych, kamiennych domków położone na wysokości 500 m n.p.m., z cudownym widokiem na Riwierę Olimpijską. Natomiast popołudnie poświęciliśmy na odpoczynek i relaks w postaci jogi, którą młodzież bardzo polubiła.
Po dniu relaksu przyszedł czas na krótki sen, gdyż w środku nocy wyruszyliśmy w stronę Aten, czyli stolicy Grecji. Mieliśmy do pokonania dużą odległość, ale udało się zdążyć na poranną zmianę warty pod Parlamentem, czyli żołnierzy Evzoni pełniących straż nad grobem nieznanego żołnierza przez całą dobę. Całość wyglądała jak teatralny spektakl, który odbywał się co godzinę. Dalszym etapem był Akropol, a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Termopilach, historycznym miejscu walk wojsk wielkiego wodza Leonidasa przeciwko Persom. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszyliśmy w drogę powrotną, pozostawiając magiczne Ateny za sobą. Był to bardzo wyczerpujący dzień, ale pełen niezapomnianych wrażeń oraz widoków.
Niestety, nadszedł ostatni dzień naszej wielkiej greckiej przygody. Był to czas odpoczynku oraz podsumowań zdobytych przez uczniów doświadczeń, wiedzy oraz szans jakie dało im uczestnictwo w projekcie. Przede wszystkim poszerzyli swoje kompetencje zawodowe oraz językowe, nauczyli się współpracy oraz budowania wzajemnych pozytywnych relacji. Poznali grecką kulturę, kuchnię, nieco historii na żywo, ale przede wszystkim wspaniałych otwartych i przyjaznych Greków i Greczynki. Ostatni wschód słońca, spojrzenie na morze i wyruszyliśmy w drogę powrotną z bagażem pełnym wartościowych przeżyć. Adio!