„Co to był za ślub” to temat wywiadu, który Tomasz Cygnarowicz i Kajetan Zarzecki nagrali i opracowali na XII edycję ogólnopolskiego konkursu tematycznego „Nasi sąsiedzi – Żydzi” zorganizowaną przez Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Uczniowie klasy IIIa LO zajęli III miejsce i znaleźli się w gronie laureatów konkursu. Nagrali wywiad, sporządzili protokół nagrania, co stanowiło bazę źródłową pracy. Wywiad przeprowadzili ze świadkiem lokalnej historii panią Józefą Myśliwiec, która obserwowała życie codzienne mniejszości żydowskiej przed i po II wojnie światowej.
Ważnym wydarzeniem w życiu gminy żydowskiej w Bobowej w okresie międzywojennym było wesele córki rabina Bencjona Halberstama – Nechemy Goldy z Mojżeszem Stemplem. Odbyło się ono 10 marca 1931 roku i pamięta je 99-letnia pani Józefa Myśliwiec, która podzieliła się wspomnieniami z perspektywy 5-letniej dziewczynki. Przekaz był bardzo emocjonalny. Tomasz i Kajetan zarejestrowali kilka ważnych wydarzeń z Bobowej, a przede wszystkim z ulicy Cichej, gdzie mieszkali Polacy i Żydzi.
Po latach, w 2013 roku, Bobowa podjęła się inscenizacji wesela. Było podobnie jak w marcu 1931 roku, o czym opowiada w bardzo interesujący sposób pani Maria Ziomek, która jako gość weselny brała udział w jego inscenizacji. Na stacji kolejowej na państwa młodych czekało nie tylko setki mieszkańców Bobowej, ale też zespół klezmerski i bandera konna, bryczki i wozy, którymi pojechali do synagogi na uroczystość zaślubin.
Podczas wydarzenia „Szalom na Wspólnej”16 czerwca 2024 roku w Chmielniku uczniowie, którzy pracowali pod opieką pani Marty Lach-Mruk odebrali dyplomy i nagrody.
Gratulujemy sukcesu.