Pod tym hasłem uczniowie ZSO w Bobowej realizowali warsztaty dla Szkół Podstawowych w Jankowej, Wilczyskach i Biesnej w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym.

Uczniowie klasy I i II Technikum przeprowadzili Szkolny Dzień Zdrowego Odżywiania, dzieląc się swą wiedzą i umiejętnościami z młodszymi kolegami i koleżankami.

Przygotowana została prezentacja, przedstawiająca skalę problemu, jakim jest marnowanie żywności, a także rady jak temu problemowi przeciwdziałać. Młodzież starszych klas dowiedziała się również o negatywnych skutkach spożywania napojów energetyzujących, tak popularnych w ostatnim czasie wśród młodych ludzi.

Dzieci chętnie brały udział w konkursach, quizach związanych ze zdrową żywnością. Miały też okazję degustować zdrowe potrawy na bazie świeżych warzyw i owoców. Poprzez tego typu działania mamy nadzieję przyczynić się do zmiany świadomości lokalnej społeczności i zahamować zatrważające statystyki, które plasują nas na 5 miejscu w Unii Europejskiej pod względem ilości marnowanej żywności. W tej niechlubnej statystyce wyprzedzają nas jedynie Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Holendrzy. Z badań przeprowadzonych na potrzeby Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że statystyczny Polak marnuje 235 kg żywności rocznie, co w skali całego kraju daje ok. 9 mln ton. Alternatywą są Banki Żywności działające na terenie całego kraju, które ratują żywność przed zmarnowaniem i przekazują ją najbardziej potrzebującym.

Najprościej jednak wyposażyć się w zdrowy rozsądek, kiedy wybieramy się na zakupy i zanim sięgniemy po kolejny promocyjny produkt, zadajmy sobie pytanie czy naprawdę go potrzebujemy. Nauczmy się także wykorzystywać tę żywność, która jest w naszej lodówce zanim stanie się niezdatna do spożycia. Chrońmy naszą planetę i szanujmy jej zasoby, to komunikat, który chcieliśmy przekazać młodym ludziom. Niech zaniosą to przesłanie do swych domów i sami świadomie korzystają z zasobów żywności.