Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej

Zgodnie z tradycją ZSO w Bobowej, w grudniu, a dokładnie 5 grudnia 2019 roku, świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły – Henryka Sienkiewicza. Na sali gimnastycznej w obecności sztandaru odśpiewany został hymn państwowy, w ten sposób złożyliśmy hołd patronowi naszej szkoły.

Pani dyrektor, Urszula Jabłońska, powitała zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów. Gościem honorowym była p. Barbara Kowalska, absolwentka naszego liceum, emerytowana polonistka, wielka miłośniczka i kronikarka Bobowej, kolekcjonerka pamiątek, dokumentów, zdjęć i książek związanych z jej ukochaną miejscowością, posiadająca największą wiedzę o Bobowej, jej historii i ludziach. To właśnie p. Barbara przybliżyła nam postać Zygmunta z Bobowej, rycerza walczącego pod Grunwaldem, który trzykrotnie został wymieniony przez Henryka Sienkiewicza na kartach „Krzyżaków”. Zwróciła uwagę, że jako bardzo wierny i lojalny rycerz króla Władysława Jagiełły piastował urząd podsędka ziemi krakowskiej oraz zaszczytną funkcję burgrabi zamku krakowskiego broniącego wawelskiej warowni. Dziękujemy za interesujący i pouczający wykład.

Gościliśmy również przedstawicieli Bractwa Rycerskiego na czele z p. Kazimierzem Kowalskim, absolwentem naszego liceum, emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego, miłośnikiem sportu, zapalonym cyklistą, narciarzem, a przede wszystkim inicjatorem utworzenia Bractwa Rycerskiego 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Pan Kazimierz zaprezentował nam ubiór i uzbrojenie średniowiecznego rycerza oraz użyczył na wystawę, którą zorganizował wspólnie z p. Wiesławem Jabłońskim, swoją kolekcję hełmów i broni białej. Przy okazji wyraził nadzieję, że może ktoś z młodzieży zechce wstąpić w szeregi Bractwa Rycerskiego. Spośród rycerzy na wezwanie p. Kazimierza Kowalskiego stawili się: Władysław Gniadek, Józef Zięba, Henryk Domański, Tomasz Tarasek, Wiesław Jabłoński (nauczyciel naszej szkoły), Paweł Król i Mariusz Koszyk. Dziękujemy za ich obecność.

Następnie p. dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy. Zwycięzcami zostali: Kinga Ligęza (Szkoła Podstawowa w Brzanie, opiekun – p. Beata Myśliwiec) – I miejsce, Wiktor Wąsik (Szkoła Podstawowa w Bobowej, opiekun – p. Lidia Łaś) – II miejsce i Tomasz Cygnarowicz (Szkoła Podstawowa w Stróżnej, opiekun – p. Maria Włudyka) – III miejsce. Gratulujemy świetnej znajomości lektury!

Dyplomy i nagrody p. dyrektor wręczyła również laureatom naszego szkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza, wielkiego pisarza, noblisty i patrioty (w tym roku szczegółowo pytaliśmy o „Krzyżaków”). Zwycięzcami zostali: Katarzyna Beduch (kl. IV b T) – I miejsce, Weronika Zięba (kl. II a T) – II miejsce i Aleksander Prokop (kl. I LO 4) – III miejsce. Gratulujemy wiedzy! Mamy nadzieję, że przyda się ona na maturze. Oba konkursy zorganizowała i pytania przygotowała p. Agnieszka Klocek.

Społeczność szkolną odwiedził sam mistrz, Henryk Sienkiewicz (Kacper Pruś wcielił się w jego postać), który wyraził radość z faktu, że pamiętamy o nim, o jego dokonaniach i bohaterach jego nowel i powieści. Spotkanie z nim umiliły piosenki w wykonaniu naszych uczniów, którzy na potrzeby uroczystości stworzyli wspaniały zespół pod kierunkiem p. Elżbiety Kurzawy. W jego skład weszli: Kinga Fyda, Sandra Piekarz, Natalia Podwika, Ewelina Ligęza, Justyna Mucha, Aleksandra Libront, Angelika Król oraz gitarzyści – Weronika Motyka i Dawid Górski. Wspomnienia pisarza opatrzone zostały prezentacją przygotowaną przez Szymona Pękalę. Katarzyna Stukus i Łukasz Muszyński byli konferansjerami. Dekoracje przygotowała p. Agnieszka Gołyźniak, nad stroną techniczną pieczę sprawował p. Wacław Libront, a nad całością czuwała p. Anna Kamień.

Po uroczystości szkolnej udaliśmy się do kina do Nowego Sącza, by w ramach mikołajek obejrzeć wybrane przez uczniów filmy. Mamy nadzieję, że nikt się tego dnia nie nudził.

Gościmy

Odwiedza nas 86 gości oraz 0 użytkowników.