Motyw przewodni tegorocznej edycji: „Działania na rzecz ochrony klimatu”.
W tym roku już po raz 50. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Dzień Ziemi ma uświadomić nam jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Data ta została wybrana nieprzypadkowo – 22 kwietnia 1970 r. w USA miała miejsce manifestacja ekologiczna, która zakończyła się dużym sukcesem dzięki temu, że tą ideą przejęli się młodzi ludzie, którzy chcieli lepszego świata z czystym środowiskiem. Rok później obchodzono w Stanach Zjednoczonych pierwszy amerykański Dzień Ziemi. W naszym kraju święto to jest obchodzone od 1990 roku.
Dzień ten kojarzy nam się z happeningami, konferencjami, akcjami sadzenia drzew. W tym roku nie będzie to możliwe z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie. Wszelkie konferencje i wydarzenia będą miały miejsce tylko i wyłącznie w Internecie. Tego dnia szczególnie nagłaśniane są takie problemy jak: zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych, brak wody, postępujące zmiany klimatyczne czy szybkie wymieranie gatunków.
W tym roku istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Warsztaty te będą dostępne pod linkiem https://dzienziemiwmk.pl/ Odbędą się one w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce” adresowanego do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, który promuje Odnawialne Źródła Energii. Każdy z uczestników będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz ekspertom.
Warsztaty rozpoczynają się o 22 kwietnia (środa) o 11:40 - aby wziąć w nich udział wystarczy kliknąć w podany wyżej link i postępować zgodnie z instrukcją na stronie aby zalogować się do czatu. W programie warsztatów m.in.:
- 11:45 – wykład dra Mariusza Gogóla - „Zrozumieć globalne ocieplenie”
- 12:05 – wykład dra Tomasz Rożka - „OZE. Skąd mamy prąd?”
- 12:30 – wideoczat z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu
- 13:20 – warsztaty filmowe z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”) - „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?”
Alina Polańska