Czas pandemii sprawił, że nasi uczniowie musieli przenieść się ze swoich klas do wirtualnego świata. To, czy byli tam bezpieczni, czy mądrze korzystali z zasobów sieci sprawia, że zastanawiamy się, czy granica między światem realnym a wirtualnym nadal istnieje.

Warto nadmienić, że Internet to nie tylko ogromna skarbnica wiedzy, ale również źródło niebezpieczeństw i zagrożeń czyhających na każdym kroku. Dlatego, w ramach profilaktyki, dnia 19 września uczniowie klas drugich liceum wzięli udział w spotkaniu z Rzecznikiem Komendy Powiatowej w Gorlicach, asp. szt. Gustawem Janasem.

Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, zapoznanie ich z zasadami bezpieczeństwa oraz kształtowanie mądrego korzystania z sieci. Przedstawiciel policji omówił bardzo szczegółowo, jakie są najczęstsze zagrożenia, m.in: oszustwa, włamania na konta, cyberbullying, stalking czy cyberprzemoc. Ostrzegł także młodzież, przed zbyt częstym korzystaniem z czatów, pochopnym zawieraniem przypadkowych znajomości, udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów.

Nie zabrakło także informacji o sposobach wykorzystania wizerunku w sieci, zastraszaniu, obrażaniu i prześladowaniu. Podkreślił, że każda aktywność w sieci jest rejestrowana, bez względu na to z jakich urządzeń korzystamy. Uczniowie zostali poinformowani o sposobach przeciwdziałania takim przestępstwom i możliwościach uchronienia się przed nimi.

Spotkanie uświadomiło młodym, że to w dużej mierze od nich samych zależy, czy będą w sieci bezpieczni.