Maturzyści z klas: 4 LO, 5aT5, 5bT5 odbyli 2-dniową wycieczkę do Auschwitz – Birkenau i Częstochowy. W pierwszym dniu zwiedzili Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu największy hitlerowski obóz zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Była to cenna lekcja historii, którą każdy Polak powinien odbyć, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku.

Przewodnicy prowadząc młodzież drogami obozu śmierci, przekazali cenne informacje dotyczące tego miejsca, które z pewnością uczniowie będą mogli wykorzystać podczas egzaminu maturalnego. Podczas zwiedzania szczególnie mocno wybrzmiały słowa z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, że: „To ludzie ludziom zgotowali ten los” i wezwanie do pamięci, którą jesteśmy winni ofiarom obozu oraz przestroga, że „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”.

W kolejnym dniu maturzyści udali się do jednego z najważniejszych miast pielgrzymkowych w Polsce do Częstochowy. Głównym punktem była oczywiście Jasna Góra - wzgórze, na którym znajduje się klasztor oo. Paulinów oraz sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej. Młodzież uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim i Mszy św. zawierzając Czarnej Madonnie swe życiowe decyzje i prosząc o pomyślne zdanie egzaminu maturalnego.