W ramach projektu pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Edukacyjny II. Realizacja wsparcia szkół i placówek oświatowych nasza szkoła otrzymała kolejny monitor interaktywny.

Dobiegła końca wizyta krajów partnerskich uczestniczących w projekcie, czyli Turcji, Rumunii, Czech i Włoch. Od 15 do 19 maja gościliśmy 32 osoby w tym uczniów i nauczycieli. Program wizyty był bardzo bogaty i urozmaicony, co zostało docenione przez naszych projektowych partnerów, którzy mimo niezbyt korzystnych warunków pogodowych byli pod wrażeniem polskiej gościnności, sposobu bycia, urokliwych zakątków, infrastruktury i bardzo dobrej organizacji.

W ostatnim tygodni kwietnia uczniowie ZSO wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Wrocławia. Podróż rozpoczęła się bladym świtem, a droga upłynęła bardzo szybko i bezpiecznie.

Kolejny rocznik absolwentów opuszcza mury Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Jest to rocznik wyjątkowy, ostatni ponadgimnazjalny i pierwszy ponadpodstawowy. Dzisiaj po raz ostatni usłyszeli szkolny dzwonek, po raz ostatni spotkali się w swoim gronie, aby podziękować, powspominać, przyjąć gratulacje i ruszyć w dalszą drogę jak motyle, które zdominowały scenografię. Droga, w którą wyruszają będzie pewnie kręta, ale wierzymy, że szkoła nauczyła ich jak pokonywać życiowe trudności.

Dnia 21 kwietnia dwoje uczniów reprezentowało naszą szkołę podczas 9. Wiosennego Konkursu Recytatorskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Golicach. Tomasz Cygnarowicz, uczeń klasy IIaLO oraz Julia Kruczek, uczennica klasy IbLO prezentowali wybrane utwory na gorlickiej scenie. Tomasz deklamował balladę „Romantyczność” Adama Mickiewicza, natomiast Julia wiersz Wisławy Szymborskiej „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”.

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, do której i my, społeczność szkolna ZSO się włączamy. Na znak naszej pamięci, wspólnoty i solidarności wszyscy będziemy przypinać sobie żółte żonkile- kwiaty, które są symbolem zbiorowej pamięci o wydarzeniach z 1943 roku. Właśnie w tym dniu nasi uczniowie pojawią się też na ulicach Bobowej i będą rozdawać symboliczne żonkile, wierząc, że pamięć o przeszłości jest jedną z wartości, które nas jednoczą.

Wyniki egzaminów zawodowych 2023 to gorący temat wśród uczniów techników i szkół branżowych I i II stopnia, którzy do tych egzaminów przystąpili w sesji zimowej. Egzamin zawodowy umożliwia uzyskanie certyfikatów kwalifikacji zawodowych wyodrębnionych w danym zawodzie, a po ukończeniu szkoły dyplomu zawodowego.

Szkolne Koło Turystyczno – Geograficzne TRAPER, w pierwszą sobotę kwietnia, zainaugurowało swoją działalność rajdem z Szymbarku do Stróż. Po dotarciu do Szymbarku uczestnicy wyruszyli zielonym szlakiem w kierunku Maślanej Góry. Pokonali pierwsze wzniesienie i zatrzymali się przy punkcie widokowym, by podziwiać panoramę doliny Ropy.

 

 W dniach 29.03.2023 r. do 31.03.2023 r. przeżywaliśmy szkolne rekolekcje. Wiemy dobrze, że są one okazją do tego, by w codziennym zabieganiu na chwilę się zatrzymać, by spojrzeć na swoje życie w perspektywie wiary, a przede wszystkim pogłębić swoją relację z Bogiem.

Powiat Gorlicki powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda  ("w górę serca") realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.

W ramach Szkolnego Koła Turystyczno – Geograficznego TRAPER, w dniach 17-18 marca uczniowie klasy 1Ta oraz 3Tb wzięli udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych, które miały miejsce w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Forum Profilaktyczno – Edukacyjne ,,Młodość Inaczej” organizowane jest w naszej szkole od 1996 roku. Jego pierwszym organizatorem była pani Małgorzata Grygiel. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, nawet w okresie pandemii, organizowano dla uczniów coroczne konkursy, spotkania, prelekcje dotyczące ważnych w dzisiejszym świecie problemów związanych z uzależnieniami, chorobami, trudnymi relacjami, komunikacją interpersonalną czy marnotrawstwem dóbr osobistych. Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku zaproszone do współpracy zostały szkoły podstawowe.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bobowej w dniu 15 marca 2023 r. wzięli udział w finale projektu „Europa z naszej ulicy” w Warszawie, gdzie rywalizowali z dziewięcioma grupami wyłonionymi spośród ponad 140 projektów z całej Polski. Podczas finału zaprezentowali autorski projekt „Mecyje bobowskie”, który decyzją jurorów znalazł się w gronie laureatów. Zwycięzcy wraz z opiekunem niebawem wybiorą się na czterodniową wizytę do Brukseli.

Akcje krwiodawcze w naszej szkole cieszą się coraz większym uznaniem wśród społeczności lokalnej. 14 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej przeprowadzono drugą, w tym roku szkolnym, akcję krwiodawstwa. Nie zawiedli uczniowie, nauczyciele, absolwenci, pracownicy naszej szkoły oraz osoby spoza placówki. Wszyscy po raz kolejny udowodnili, że oddawanie krwi jest szlachetnym, bezinteresownym działaniem na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Akcje te cieszą tym bardziej, że po zakończeniu edukacji w naszej szkole absolwenci pielęgnują tę piękną postawę w dalszym dorosłym życiu. Dziękujemy z całego serca i zapraszamy na kolejną akcję honorowego krwiodawstwa.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej 09.03.2023 r. wzięli udział w akcji edukacyjnej Ministra Finansów ,,Hazard? Nie daj się wciągnąć” prowadzonej przez pracowników Urzędu Skarbowego w Gorlicach. Panie Agnieszka Bugno i Małgorzata Michalik w bardzo ciekawy sposób uświadomiły uczniom czym jest hazard. Przedstawiły mechanizmy uzależnienia od hazardu. Panie prelegentki zwróciły również uwagę na skutki uzależnienia od hazardu dla samego gracza jak i jego bliskich. Paniom prelegentkom serdecznie dziękujemy za wnikliwe przybliżenie problemu.

Uczniowie naszej szkoły ponownie najlepsi w powiecie. W grupie zagraliśmy z:
ZSO Bobowa - ZST w Gorlicach 2:0
ZSO Bobowa - LO Biecz 2:0
ZSO Bobowa - ZS nr1 w Gorlicach 2:1
Finał: ZSO Bobowa – I LO w Gorlicach 2:0

Bardzo dobra postawa oraz duże zaangażowanie uczniów zapewniło im pewne zwycięstwo w powiecie gorlickim i dało przepustkę do kolejnego etapu, którego będziemy gospodarzami. Walczymy dalej i już dziś zapraszamy 28 marca do Bobowej – sportowe emocje gwarantowane! Gratulacje dla naszych reprezentantów!