„Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”

Te słowa przyświecały tegorocznym obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w ZSO w Bobowej 02.03.2020 r. Odarci z czci i chwały, dopiero po wielu latach Ci, których komunistyczna propaganda nazywała „zdrajcami”, „bandytami”; doczekali się uznania. Dziś wszyscy nazywamy Ich bohaterami, chylimy czoła przed heroizmem i zastanawiamy się czy nas współczesnych byłoby stać na taką postawę.

W uroczystej akademii, przygotowanej przez p. Martę Zastępę i p. Martę Lach-Mruk uczestniczyli uczniowie całej szkoły wraz z nauczycielami. Była to niezwykła lekcja historii, która trafiła do naszych serc i poruszyła wielu. Wszyscy zamarli słuchając o egzekucji na siedmiu przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało dzieło Armii Krajowej po 1945 r. Słysząc wystrzały, czuliśmy się niemal świadkami tego haniebnego wydarzenia i poczuliśmy, że „Pamięć – to nasz obowiązek”. Możemy zrobić tylko tyle, albo aż tyle, by zachować pamięć o tych, których torturowano i strzelano w tył głowy, wreszcie pogrzebano bez czci, nie oddając ciał rodzinie. Wszystko to za walkę o prawdziwą wolność, a nie pozory wolności pod rządami komunistycznej bezpieki. W prezentacjach przybliżono sylwetki niektórych „Wyklętych” m.in. Danuty Siedzikówny o pseudonimie „Inka”, która zginęła w gdańskim więzieniu nie dając się złamać, dochowując przysięgi, zachowując się „po prostu jak trzeba”. Poznaliśmy także sylwetkę żołnierza Polskiego Podziemia Niepodległościowego wywodzącego się z naszego regionu, a prywatnie ojca p. Małgorzaty Grygiel, kpt. Józefa Stojka pseudonim „Gryzoń”.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac naszych uczniów biorących udział w IX Międzynarodowym Konkursie „Żołnierze Wyklęci”, a kontynuacja obchodów miała miejsce w sali widowiskowej Koronka, gdzie uczniowie kilku klas uczestniczyli w projekcji filmu „Wyklęty”. Z wdzięcznością trzeba nam teraz zachować w swej pamięci „Wyklętych”, którzy przysięgali: „W obliczu Boga walczyć będę aż do ofiary swego życia” i słów tych dotrzymali. A Ty? Czy dotrzymujesz słowa? Uczmy się od Bohaterów nie rzucać słów na wiatr.