Corocznie w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa, musisz być świadomy, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 4000 związków chemicznych, z czego ponad 40 to substancje rakotwórcze!

Spośród powszechnie znanych trucizn, poza nikotyną dym, tytoniowy zawiera m.in: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego. Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje.

PAMIĘTAJ! Trujesz nie tylko siebie, ale i innych w swoim otoczeniu. Czy wiesz, że bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia różnych nowotworów: raka płuc, raka krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy czy też piersi. Zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca u osób niepalących, ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

CZY ELEKTRONICZNE PAPIEROSY SĄ ZDROWSZE? Najnowsze badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71%. Palenie e-papierosów prowadzi m.in. do zwężenia dróg oddechowych w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa, wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszenia bicia serca, zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych.

ZOBACZ Czy elektroniczne papierosy mogą powodować raka?  https://www.zwrotnikraka.pl/elektroniczne-papierosy/

GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY? Porozmawiaj ze specjalistą z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel. 801 108 108; 22 211 80 15. Skontaktuj się z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie – Państwowy Instytut Badawczy poniedziałek - piątek 9:00 – 21:00, sobota 9:00 – 15:00 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 801 108 108. Wejdź na stronę internetową: http://jakrzucicpalenie.pl  http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny