„Już słychać kolędy, już pachnie Świętami…
Syn Boży się rodzi, by zamieszkać z nami
W betlejemskiej grocie, w żłobku na sianie
I w każdym domu jest Jego mieszkanie.”

Świąteczna atmosfera zapanowała w ZSO w Bobowej już 19 grudnia 2022 r. Tego dnia odbyła się szkolna Wigilia, która zgromadziła zaproszonych gości, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, emerytowanych pracowników szkoły, administrację i obsługę oraz uczniów i uczennice. Na szkolnej scenie wystąpili muzycy, którzy grą na instrumentach, śpiewem kolęd i pastorałek wprowadzili nas w klimat świąt Bożego Narodzenia.

Zachęceni do wspólnego kolędowania, nie pozostaliśmy obojętni i chętnie śpiewaliśmy utwory znane i mniej znane. Byliśmy pod wrażeniem Misterium, ukazującego przyjście na świat Syna Bożego, które jest przeżywane co roku, a jednak za każdym razem towarzyszą nam emocje i przekonanie, że dzieje się coś wielkiego. Nie zabrakło gestu solidarności z pogrążoną w otchłani wojny Ukrainą w formie wykonanej w duecie ukraińskiej kolędy. Przejmujący śpiew brzmiał jak wołanie o wolność i pokój i w niejednym z nas wywołał przejmujące dreszcze. Całej uroczystości towarzyszyły oczywiście serdeczne życzenia i piernikowe upominki.

Ogłoszono także wyniki konkursu na Ekologiczny Stroik Bożonarodzeniowy z naturalnych materiałów. Konkurs pobudził kreatywność uczniów i poszanowanie przyrody oraz utrwalił przywiązanie do tradycji i folkloru. Rywalizacja była żarliwa, a pomysłowość imponująca. Jury przyznało I miejsce ex aequo - klasie 4 Ta5 i 1 a T, II miejsce - 1 a LO, III miejsce - 4 LO4. Zwycięskie klasy otrzymały okazjonalne dyplomy i nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Kontynuacją tej uroczystości były także spotkania wigilijne w zespołach klasowych. Wspólnie spędzony czas miejmy nadzieję zaowocuje silniejszą więzią międzyludzką, co w czasach skoncentrowanych na indywidualizacji jest bardzo pożądane. Trzeba pielęgnować to, co nas łączy, zatem tradycję, zwyczaje i pokazywać młodzieży, że nie mamy czego się wstydzić, bo wspólne korzenie to duma, a nie ciężkie brzemię. Zapatrzeni w betlejemski cud, prowadzeni przez betlejemską gwiazdę podążajmy zawsze w stronę dobra, miłości i pokoju – wartości, które cenić trzeba ponad wszystko.

Wesołych Świąt!