mgr inż. Wacław Libront

PYTHON 00 WSTĘP

Grafika żółwia

Liczby i teksty

PAWLIKOWSKA.txt   OSOBY.txt


Wydawać polecenia komputerowi pisząc komendy za pomocą klawiatury? W czasach, gdy króluje myszka, a niedługo zapewne będziemy do komputera „gadać” i on to będzie rozumiał? Czy to się może do czegoś przydać? Okazuje się jednak, że może, a co więcej - może być niezbędne, zwłaszcza, gdy ktoś ma zamiar być administratorem systemów. Za pomocą konsoli można wykonać pewne operacje szybciej i lepiej, a nawet zrobić coś, czego graficzny system nie potrafi.

8 lekcji * 8 sprawdzianów * 40000 znaków 

mgr inż. Wacław Libront

Ćwiczenia

JavaScript, to podstawowy język programowania stosowany na stronach internetowych. Zapewnia interakcję poprzez reagowanie na zdarzenia, sprawdzania danych wprowadzanych do formularzy i tworzenie złożonych efektów graficznych, w tym reklam i gier.

Moje scenariusze lekcji, to nie podręcznik JavaScript zawierający wszystkie możliwe odpowiedzi i rozwiązania. To raczej zestaw ćwiczeń, które krok po kroku wprowadzają w świat programowania na stronach WWW, ale dla osób, które już co nieco znają świat algorytmów. Prawie 2 lata zbierania materiałów i tworzenia scenariuszy, 20 lekcji, ponad 200 programów z objaśnieniami, kilkaset godzin twórczo "zmarnowanych" przy komputerze i ponad 300 000 wklepanych znaczków, dokumentacja w pdf i w postaci strony internetowej.
mgr inż. Wacław Libront

*** skrypty z lekcji w CZYTAJ WIĘCEJ...

18 lekcji * 11 sprawdzianów * 100 obrazków * 20 animacji * 290 000 znaków
mgr inż. Wacław Libront

 

Moje scenariusze lekcji, to nie podręcznik C++ zawierający wszystkie możliwe odpowiedzi i rozwiązania. To raczej zestaw ćwiczeń, które krok po kroku wprowadzają w świat programowania. 12 lekcji, kilkadziesiąt rozwiązanych programów, kilkaset godzin twórczo "zmarnowanych" przy komputerze i ponad 300 000 wklepanych znaczków.
mgr inż. Wacław Libront


12 lekcji * 12 sprawdzianów w 3 wersjach * 160 obrazków * 310 000 znaków
mgr inż. Wacław Libront

 

Borland Delphi (i programowanie w pascalu) było moim pierwszym i ulubionym stylem programowania. Od razu przyznam się, że C++ nie podoba mi się! Zestaw lekcji i ćwiczeń (i sprawdzianów) wprowadza w świat programowania. Wykorzystuję grafikę komputerową, by nie zmuszać ucznia do nudnej "zabawy z liczbami", a przy okazji zmuszam go do inżynierskiego myślenia. 15 lekcji z przykładowymi ćwiczeniami i specjalnie przygotowanymi sprawdzianami w kilku wersjach. Wszystkie ćwiczenia w wersji źródłowej. Prace nad lekcjami i modyfikacje trwały kilkaset godzin, a wklepane znaczki należy liczyć w setkach tysięcy
(mgr inż. Wacław Libront)

*** przykłady do lekcji w CZYTAJ WIĘCEJ...

Najbardziej edukacyjny język programowania i mój pierwszy, poważny język programowania. Znam go od roku 1986 i przez prawie 30 lat tworzyłem w nim mniejsze i większe projekty, które pracują (m.in. na szkolnych komputerach) do dzisiaj. Zestaw kilkunastu lekcji był tworzony, modyfikowany i poprawiany przez kilkanaście lat. Co zawiera ostatnia wersja? - podchodzę do programowania w sposób graficzny. Nie liczby i znaczki na konsoli, ale kolorowe i ruchome linie, prostokąty i koła. Od zawsze wiedziałem, że obrazek jest wart więcej niż słowa. 

Od zawsze pisałem w Turbo Pascalu, potem w Borland Delphi, a na końcu przerzuciłem się na Free Pascal'a i Lazarus'a - to wszystko składnia pascala.